ПРОМІЖНИЙ ЗВІТ ЩОДО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ОРГАНІЗАЦІЄЮ ПОЗАЧЕРГОВИХ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА 4 – 11 ЖОВТНЯ 2014р.

1. Діяльність ОВК.

Чи не найбільше змін відбулося у 176 ВО (м. Чугуїв) - первісний склад комісії з 18 членів змінився на 9, тобто на 50%. Натомість у 170 –ь 33,3%, а от у 179 взагалі поки змін не було. Тобто ситуація залежна від конкретної ситуації як зі складом комісії, так і з тими силами, що йдуть по округу.

А от випадків відсутності кворуму на засіданнях ОВК по області практично не було. Порушень у їх діяльності не виявлено.

Зміна членів окружних виборчих комісій, яка спостерігається по Харківській області привела до того, що більшість ОВК не встигла вчасно підготувати документи на членів дільничних виборчих комісій. Наприклад, ОВК № 170, 171, які жеребкування на членів ДВК проводили 10.10.2014 ледве встигли визначити кворум ДВК до 24:00 години. Багато часу окружні виборчі комісії витратили на встановлення квот на посади ДВК: голови, заступника голови та секретаря комісії. Це можна вважати показником кваліфікаційного рівня членів ОВК. Деякі суб’єкти виборчого процесу були зайняті тим, аби вчасно замінити члена комісії на іншого, а не додатковому навчанню тих членів, які були визначенні при формуванні ОВК.

Казати про розміщення на стенді всіх постанов, які приймають окружні виборчі комісії не можна. Таке враження, що для голів всіх ОВК, які знаходяться у Харківській області не існує законодавчих положень щодо оприлюднення прийнятих рішень.

Цікава ситуація з жеребкуванням і визначенням членів і керівного складу ДВК. Переважно суб’єктів подання було від 20 до 30, проте досить часто кілька суб’єктів представляли фактично одну політсилу, тому казати про реальну пропорційність складу комісій наразі важко.

Щодо процедури жеребкування, принципових порушень не було. Проте організація процесу викликала багато питань. Так, засідання ОВК №170, на якому відбувалось жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК розпочалось 09 жовтня 2014 року о 14.00 та проходило аж до 18.00 (затримка в півтори години відбулася через несправність системи та невдалі спроби системного адміністратора внести дані жеребкування в базу ЦВК).

По 179 ВО (м. Красноград) 09.10.2014 року на засіданні ОВК № 179 були присутні 14 із 18 членів комісії та 15 представників від різних партій та кандидатів  до Верховної Ради України, а також представники ЗМІ.  Згідно постанови № 87 від 25.04.2013 року із змінами і доповненнями, внесеними постановою ЦВК від 27.08.2014 року в приміщенні ОВК № 179 за адресою м. Красноград , вул. Леніна 88 було проведено жеребкування для визначення членів дільничних виборчих комісій. Всього зареєстровані подання на 4646 осіб, з яких за кратність(подвійне реєстрування) вибуло 50 чоловік від різних суб’єктів подання. Тобто наявні кратні включення, часто від зовсім різних політичних сил, але переважно від суб’єктів, що колись були в одному політичному таборі і, можливо, використовували старі бази даних («Батьківщини», ПР тощо).

По 174 ВО відмічаються такі недоліки системи жеребкування: внесення відомостей порядку жеребкування до комп’ютерної системи відбувалося за межами зору спостерігачів та інших присутніх. Як повідомив секретар, Михайло Сахно, результати опрацьовує машина самостійно.

 

2. Утворення ДВК.

Таким чином, по усій області на цей час відбулось теоретичне утворення дільничних виборчих комісій. Вони утворені всюди у необхідному складі, проте відчувається, що багато нових партій будуть потребувати замін деяких членів ДВК, що не мають досвіду роботи в них. По тих перших засіданнях комісій, що відбулись було на вихідних (напр., ВО №177) вже видно значний відсоток майбутніх змін керівного складу ДВК – орієнтовно на 1/3.

На перших засіданнях ДВК всюди, де побували спостерігачі, був кворум, проте варто зазначити, що переважна цих засідань відбудеться у понеділок.

 

3. Передвиборна агітація

Частково на Харківщині використовували метод розпилювання голосів шляхом висунення двійників – по 168 ВО висунуто два Писаренка, 169 – двох Косінових, у 179 – двох Родзинських, нарешті, у 175 – двох Головків. Наскільки ці технології працюють, видно по нинішньому 177 (Куп’янському) ВО, де на противагу опозиційному кандидату А. Ровчаку висунувся 2010 р. безробітний А. Рочняк (!), що забрав тоді понад 2,5% голосів.

Більш цікавою тенденцією є висунення «двійників» ідеологічних кандидатів у інших округах, напр. двійник Александровської у 168 ВО. Це вже інша технологія розпилу – роздроблення ідеологічного виборця на «фейкових» кандидатів.

Щодо зняття кандидатів, то крім вже старої інформації про зняття В. Семиноженка 10 жовтня додались зняття Є. Головка від Блоку Порошенка у 175 ВО, соціаліста В. Гошовського у 178 (де довгий час депутатом була його мати), а у 177 знявся самовисуванець С. Білов.

 

Стосовно змісту агітації, на жаль, він практично не змінився – ті ж самі борди, палатки, лайт-бокси, газети і листівки. Менше стало плакатів на стінах і самок лейок (наліпок), речей з символікою політсил (одягу, парасольок, кулькових ручок, пакетів тощо). Натомість робота «від дверей до дверей» розгортається, особливо від кандидатів.

 

На превеликий жаль, Харківщина стала тереном явища «підгодовування» (у буквальному сенсі) виборця, переважно чинними депутатами, що нині балотуються. Про це докладно – у таблиці порушень.

Безумовно, центром підкупу виборців є м. Харків. Фактично в Харкові повним ходом при явній підтримці міського голови, що ми можемо побачити на відповідних плакатах, використовується технологія виборів 2012 р., роздача продуктових наборів для пенсіонерів, під егідою депутатів – екс-регіоналів. Організаційно процесом роздачі «опікується» харківська міська рада та районні адміністрації.

При чому окрім загальновідомих і вже багаторазово оприлюднених фактів підкупу продуктами (умовною «гречкою», що вже стала символом) є факти надання певних послуг кандидатами. Так, по 171 ВО в житлових будинках проводилися роботи з утеплювання під’їздів. Роботи проводились персоналом в футболках із написами «Віталій Хомутиннік», також біля кожного під’їзду будинку було встановлено табличку із написом «Роботи ведуться за підтримки Віталія Хомутинніка». Також, мешканцям житлових будинків округу роздавалися продуктові набори (гречка, цукор, печиво, олія, молоко згущене) в пакетах «Допоможи ближньому» із агітаційним флаєром В.Хомутинніка.

Кандидат в народні депутати по 170 ВО Родзинський А.А. від імені свого благодійного фонду пропонував «Дітям війни» матеріальну допомогу в розмірі 750,00 гривень.

Досить цікаві ситуації спостерігаються у тих ВО області, де наявні реальні «важковагові» конкуренти. Так, по 176 ВО провідний кандидат – Д. Шенцев. 4 жовтня у Чугуєві у Районному будинку культури за підтримки Шенцева організували святковий концерт до Дня робітників освіти. Як написала місцева преса, «кандидат в народні депутати Дмитро Шенцев… запросив для педагогів Чугуєва, Чугуївського та Печенізького районів відому харківську групу «Retro-bend-holiday» та артиста оригінального жанру Олександра Островського». Чи був цей захід оплачений з виборчого фонду кандидата – наразі невідомо.

Кандидат у нардепи Анатолій Косолапов (який є діючим головою територіального відділення Антимонопольного комітету у Харківській області) поширює листівки та вирішив організувати… фотоконкурс на сторінці «Типичный Чугуев» у соціальній мережі «Вконтакте»: http://vk.com/chuguiv?w=wall-36093290_76859. При цьому «кожну кращу фотографію в окремій номінації Анатолій Косолапов оцінює в 500 грн. і при згоді авторів готовий викупити ці 5 фотографії у переможців для своєї колекції».

Найбільш одіозний наразі кандидат в області – Дмитро Добкін. За фактами його бурхливої діяльності у сфері розповсюдження продуктових пакетів та інших форм підкупу виборців МВС отримало вже декілька заяв, що наразі розглядаються.

Цікавий випадок відбувся у смт. Ковшарівка (177 ВО), де два провідні кандидати – В. Остапчук і висуванець БПП О. Лущик майже одночасно почали два концерти, на які запросили київські групи – відповідно «Авіатор» і групу «SMS». На цих концертах присутні були представники місцевого самоврядування, які підтримували різних кандидатів. Так, ізюмський міський голова О. Божков був присутній на концерті, організованому О. Лущиком, а його заступник О. Полях – на заході В. Остапчука. Тобто зруйнування піраміди підтримки певних кандидатів від однієї політ сили поставило місцеву владу перед важким вибором – на кого ставити. Наостанок варто додати, що обидва кандидати представляли раніше партію Регіонів.

У ЗМІ з початку жовтня збільшилась кількість замовних матеріалів. Лідерами цього процесу є «Батьківщина», Опозиційний блок, Сильна Україна, менше Блок Петра Порошенка, Народний Фронт, Самопоміч і т. д.. Так звана «джинса» панує серед передвиборчих матеріалів чи не всіх ЗМІ, особливо районних і комунальних.

 

3. Місцеві органи влади

Районні органи місцевої влади провели наради з метою перевірки приміщень, де будуть розташовані ДВК, їх матеріально-технічного забезпечення. В районних ЗМІ розповсюджені інформації про роботу реєстрів виборців.

Також надається довідкова інформація про зміну місця голосування, зокрема виборцям, що тимчасово покинули Крим, Донецьку та Луганську області.

Усі покладені на них законом функції місцева влади виконує чітко.

 

ХОВ ВГО «Комітет виборців України»