Боюся побічних реакцій. Що страшніше для імунітету — ковід чи побічні ефекти вакцини

Для початку розберемося, а що таке імунітет

Тут можна було б пригадати шкільний курс біології та головні його тези. Але ми підемо від зворотного. Уявимо, що це літо, а ви відпочиваєте на березі нашої місцевої річки. Раптом на руку вам сідає комар.

 

Майже одразу, навіть якщо на дворі цілковита темрява, ви відчуєте місце укусу. Воно почне свербіти, набрякне. На це все підуть долі секунд. І ви вже заносите руку, щоб його знешкодити. У цей час у вашому організмі відбуваються складні процеси. Свербіння, набряк – це робота вашої імунної системи. У той момент, коли комар пошкодив ваш шкірний покров, до цього місця вже побігли рятівники – десятки солдатів вашої імунної системи.

 

Вона представляє собою велику мережу клітин, тканин та органів, які спільно координують захист вашого організму від чужинців з чужорідним генетичним матеріалом. Вони захищають вас від живих тіл, речовин, бактерій, вірусів, грибів, найпростіших організмів, нейтралізуючі та знищуючи їх.

 

Без якісної роботи імунної системи поріз папером, сезонне зниження температури, подряпина кицьки: будь-що могло б бути фатальним для вас.

Покладається імунна система на роботу мільйонів білих кров’яних тіл, відомих як лейкоцити. Вони утворюються у кістковому мозку, виходять у кров та лімфатичну систему, мережу судин та тканин. Лейкоцити виконують роль патрульних вашого організму. Вони обстежують кров, тканини та органи на предмет чужинців.

Про загрозу їх попереджають антигени. Це молекулярні сполуки на поверхні чужинців, які потрапляють в організм. Лейкоцити розпізнають їх та готуються до атаки.

 

Коли організм вперше зіткнеться з мікробом, може знадобитися кілька днів, щоб створити та використати всі засоби, які необхідні для подолання інфекції.

Якщо імунна система знайома з цим вірусом – то відповідь буде блискавичною. Якщо ні – то їй треба час для формування гідної відповіді. Якщо вірус зазнав мутації – теж реакція не буде блискавичною.

Імунну відповідь, послання чужинцям, несуть клітини над назвою фагоцити. Циркулюючи, вони знищують сторонні організми, шляхом їхнього поглинання. Це дозволяє фагоцитам розпізнати антигени чужинців. Далі важлива місія – передати інформацію лімфоцитам. Їх різновидом є Т-клітини (клітини пам’яті) та В-клітини, які синтезують спеціальні білки, які звуться антитілами.

З цього моменту починається найцікавіше. На кожен антиген чужинця імунітет створює антитіла, які будуть знешкоджувати загарбників.

 

Вони відповідатимуть один одному, як замок та ключик. Замок – це антиген, через який чужерідне тіло, інфекція вносить у ваш організм свій генний матеріал.

 

Ключик – це антитіла, які мають закрити замок, заблокувати його та не дати змоги захоплювати все нові та нові території у вашому тілі.

У період, коли імунна система готує імунну відповідь, вас може лихоманити, буде підвищуватися температура. Так весь організм допомагає створити умови, в яких чужинцям буде важко розмножуватися, щоб у лейкоцитів був час “підібрати ключик”.

 

Втім у цей період імунітет може втратити контроль за такими органами, які також потребують нагляду та підтримки. Саме тому на старті будь-якої епідемії визначають так звані “групи ризику”. Це люди, які вже мають органи, системи організму, які хронічно хворі. Однак під час нападу нової інфекції, імунна система не встигає дбати про них, одночасно, виробляючи антитіла проти інфекції.

 

Зустрічаючись із хворобою, імунна система таких людей може просто не встигнути сформувати гідну імунну відповідь, або ж втратити контроль за органами, які до цього працювали зі збоєм.

У таких випадках людина змушена звертатися за допомогою до медичної та фармакологічної систем – приймати медикаменти, антибіотики, інколи отримувати кисневу підтримку через значний вплив на організм.

 

Сучасний протокол лікування від коронавірусної інфекції містить десятки препаратів, які впливають на загальний стан організму та мають десятки описаних та доведених побічних ефектів. Однак ми всі розуміємо, що в ситуації, коли імунітет не справився сам, інакше ми не вилікуємося.

Центр громадського здоров’я України стверджує, що станом на 28 вересня 2021 року, 82 % померлих від COVID-19 за весь період в Україні — люди віком від 60 років, які мали супутні захворювання (бронхіальну астма, діабет, гіпертонію, онкологічні захворювання тощо), однак навіть у нашому місті ми знаємо випадки, коли помирали люди, зовні здорові та досить молоді.

Більше того, якщо подивитися у перелік публічних осіб України, які померли від COVID-19, то в списку побачимо відносно молодих людей, віком від 40 років. Не можливо завчасно дізнатися, хто саме перенесе хворобу легко, хто – матиме відтерміновані наслідки, а хто – помре.

Разом з тим, Провідні світові політики, медики, знаменитості вже вакцинувалися. Вони точно б не робили цього, якби вакцина несла за собою небезпеку, а не захист.

Скільки існує “імунітетів”

Одна з важливих функцій імунітету – не просто здолати чужинця, але й запам’ятати його, щоб у разі нової зустрічі з ним, одразу включитися у боротьбу.

Зустрівшись зі збудником нової, невідомої інфекції та підібравши до нього ключ, лімфоцити запам'ятовують шкідника - і при повторному зараженні відразу ж запускають у виробництво антитіла необхідної форми, забезпечуючи швидку та ефективну імунну відповідь.

Відповідно, імунітет буває вроджений — який дитина отримує від матері, та набутий — той, який виникає після контакту з конкретним чужорідним тілом (природний) і той, котрий людина отримує завдяки вакцинації (штучний).

Про те, чи тривалим буде природній імунітет, якщо ви перехворіли на ковід, ми поговоримо у наступній публікації. Зараз говоримо про те, чи перевантажує вакцинація імунітет.

Проблема отримання набутого природного імунітету полягає у тому, що ви маєте захворіти. А отже, у більшості випадків, прийняти ліки за рекомендацією медиків, щоб вистояти перед інфекцією, або ж зіткнутися з іншими наслідками хвороби, які називаються постковід (або лонгковід), в деяких випадках, взагалі – померти, зустрівшись з реальною інфекцією.

Це справедливо навіть для захворювань, які багато людей вважають легкими, наприклад, вітряної віспи. У 1 із 50 випадків захворювання на вітряну віспу бувають ускладнення, серед яких найбільш тяжкими є пневмонія та енцефаліт. Частота енцефаліту, який переважно проявляється церебральною атаксією, становить близько 1 на 4 000 випадків вітряної віспи.

За даними сайту minfin, всього станом на 14 грудня 2021 року, у світі від COVID-19 померло 5 331 856 людей, за результатами 9 місяців 2021 року covid-19 посів в Україні третє місце серед причин смертей — 40 тисяч 14 померлих, “відставши” від онкохвороб на 15 000 випадків. На першому місці – серцево-судинні хвороби. Однак варто врахувати, що до переліку померлих від них, зазвичай, потрапляють люди, які помирають від зношеності організму внаслідок старості. Також варто врахувати, що надлишкова смертність за аналогічний період налічує 52 тисячі 571 особу.

Вакцинація – це імітація інфекції, тож вона може викликати незначні симптоми, наприклад, підвищення температури. Це нормально, бо ваш організм формує імунну відповідь. Запасається Т-клітинами та В-клітинами, одна запам’ятовують хворобу, інші – виробляють антитіла для зустрічі з нею.

Допустимими реакціями на щеплення, повідомляє ВОЗ, можуть бути лихоманка, відчуття втоми, головний біль, біль у м'язах, озноб, діарея, біль у місці ін'єкції. Ці явища, зазвичай, не тривалі.

Як правило, після вакцинації організму потрібно кілька тижнів для формування імунної відповіді. Таким чином, якщо людина вчора щепилася, але захворіла через деякий час, то, ймовірно, вакцина не встигла сформувати імунну відповідь, не вистачило їй часу. Саме тому до моменту проходження повного курсу щеплення потрібно особливо ретельно дотримуватися карантинних заходів.

 

Чи варто боятися, що вакцина перевантажить імунітет?

Вакцини не “зношують” імунітет, а навпаки, допомагають йому м’яким способом створити захист. Наша імунна система щодня реагує на дуже велику кількість антигенів, які зустрічаються навколо нас.

Вакцини додають до цих цифр лише кілька антигенів на ту інфекцію, що є актуальною для суспільства в конкретний історичний період, щоб забезпечити нашому виду виживання в умовах епідемій, або убезпечити від тих інфекцій, з якими людство зіштовхувалося, та які ще не подолані остаточно. У нашому випадку, ці інфекції є в національному календарі щеплення та зараз, у зв’язку з новим епідеміологічним викликом – йдеться про екстрене щеплення від COVID-19.

– Насправді, вакцинація не знижує імунітет і не робить вас чутливими, – пояснює імунолог, голова національної групи експертів з імунопрофілактики Федір Лапій, – зараз вчені вивчають, чому молоді і здорові люди, які не мають супутні захворювання, так важко переносять ковід. Очевидно, є певні генетичні особливості - мати схильність до тяжкого ковіду. Чи можна сказати комусь з впевненістю, що ковід пройде легко? Ні.

Останні дослідження показують, що є десятки більш вагомих причин, які впливають на імунітет людини. Наприклад, дитяче ожиріння викликає порушення регуляції імунної систем. Про нього говорять, як про епідемію, але вивчати цю тему в Україні системно почали тільки у 2021 році. На цю тему чомусь суспільство зовсім не звертає уваги.

Водночас, у низці досліджень досліджували потенційну взаємодію багатокомпонентної вакцини від кору (КПК) та вакцин для профілактики наступних хвороб або введення вакцин проти різних інфекцій вітряної віспибагатокомпонентної вакцини проти дифтерії-правця-кашлюку (АКДП) та поліомієліту (ОПВ), багатокомпонентної вакцини проти дифтерії-правця-кашлюку-хемофільної інфекції (АКДП+Хіб) та вітряної віспиокремо проти гемофільної інфекції (Хіб-інфекції). Жоден з експериментів не виявив пригнічення імунної відповіді при одночасному введенні кількох вакцин. В жодному з досліджень не було зафіксовано зниження імунної відповіді чи пригнічення імунної системи. Причому щеплення проти цих хвороб проводили в один день.

– Немає жодних доказів того, що будь-яка вакцина проти SARS-CoV-2 знищує будь-які вже існуючі Т-клітини, скоріше правда навпаки, – сказав доктор Грант Макфадден, директор Центру з вивчення імунотерапії, вакцин та віротерапії Університету штату Арізона, – усі вакцини створюють нові Т-клітини, які разом із антитілами допомагають захистити нас від хвороби COVID.

Зовнішні експерти підтвердили, що вакцини проти COVID-19 не руйнують і не пошкоджують Т-клітини.

Твердження про те, що вакцини послаблюють імунну систему, також є помилковими. Дослідження Центрів контролю та профілактики захворювань показують, що вакцини підвищують імунну відповідь, навіть якщо йдеться про новий штам вірусу.