КВУ пропонує пакет рішень для боротьби з проросійськими силами

Комітет виборців України закликає Верховну Раду прийняти низку рішень, які суттєво обмежать вплив та заблокують роботу проросійських сил в Україні.

За оцінкою КВУ станом на сьогодні представники проросійських сил фактично зберігають свій вплив на діяльність ВР. Зокрема, про це свідчить перебування депутатів від заборонених партій на керівних посадах в парламентських комітетах: Нестор Шуфрич очолює Комітет ВР з питань свободи слова, Миколу Скорика у грудні призначили членом Комітету ВРУ з податкової політики. Також у ВР приймаються законопроекти авторства депутатів проросійських партій. Після 24 лютого було прийнято 8 законів, серед авторів яких були депутати від групи «Платформа за життя та мир» (зокрема, Юрій Бойко став співавтором Закону «Про національні меншини») та 6 законів із авторами з групи «Відновлення України». Крім цього, в депутатів від проросійських партій зберігаються можливості виконувати представницькі функції на міжнародних майданчиках.

При цьому вплив представників проросійських партій не обмежується парламентом і має ширший контекст. Зокрема, враховуючи діяльність депутатів місцевих рад від заборонених проросійських партій, які фактично продовжують працювати у місцевих радах. У частині громад Півдня та Сходу України близько 30-40% депутатів представляють проросійські партії. Після судових рішень про заборону низки проросійських партій такі депутати переважно залишилися на своїх посадах, змінивши фракційну приналежність.

З огляду на таку ситуацію КВУ закликає Верховну Раду невідкладно розпочати підготовку пакету законодавчих рішень, необхідних для мінімізації впливу проросійських партій в Україні. На думку КВУ такий план має передбачати низку заходів.

По-перше, створення міжфракційної робочої групи Верховної Ради, діяльність якої буде зосереджена на пошуку формату рішення щодо позбавлення мандатів колишніх народних депутатів від забороненої партії «Опозиційна платформа За життя» або мінімізації їх впливу на ухвалення рішень. Внаслідок розпуску фракції ОПЗЖ із числа екс-депутатів фракції у Верховній Раді було утворено дві групи: «Відновлення України» та «Платформа за життя та мир». На думку КВУ Верховній Раді важливо напрацювати дієвий консенсус щодо позбавлення мандатів депутатів ОПЗЖ, який має об’єднати різні політичні сили, а не бути приватними ініціативами окремих народних депутатів.

По-друге, має бути прийнято політичне рішення щодо усунення колишніх народних депутатів ОПЗЖ від виконання владних повноважень в структурі роботі ВР. Це передбачає виключення таких депутатів з керівного складу комітетів ВР, офіційних парламентських делегацій, груп Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з іншими країнами та інших структур, які дають можливість народним депутатам від проросійських партій представляти український парламент на міжнародному рівні.

По-третє, КВУ закликає народних депутатів невідкладно ухвалити законопроект, що передбачає заборону діяльності депутатів місцевих рад від проросійських партій. У парламенті ще в червні було зареєстровано урядовий законопроект №7476, яким пропонується автоматично припиняти повноваження депутатів місцевих рад в разі заборони політичної партії, від якої їх було обрано.

По-четверте, важливо розпочати підготовку законодавчих змін у Виборчий Кодекс України, які будуть передбачати заборону депутатам від проросійських партій балотуватися на майбутніх виборах. Важливо розробити документ, який буде відповідати міжнародним стандартам виборів та враховувати український контекст. У чинній редакції Виборчого Кодексу передбачено лише механізм заборони висування кандидатів від партій комуністичного та/або націонал-соціалістичного тоталітарних режимів.