КВУ: за останні 5 років українські партії витратили понад 3 млрд. грн.

Комітет виборців проаналізував витрати політичних партій з моменту запровадження в Україні державного фінансування їх діяльності. До уваги взято офіційні витрати партій, відображені у фінансових звітах про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Період дослідження: 2016-2020 роки.

Сукупно українські партії витратили за останні п’ять років понад 3 млрд. грн. Значна частина витрат – кошти, отримані партіями в рамках державного фінансування їх діяльності.

За даними КВУ офіційно найбільше коштів упродовж останніх п’яти років витратили політичні партії «Радикальна партія Олега Ляшка» і ВО «Батьківщина». За період 2016-2020 р. РПЛ було витрачено на здійснення статутної діяльності 644 млн. грн. Зокрема, партія стала лідером за витратами на парламентську виборчу кампанію 2019 року, здійснивши витрат на суму в майже 115 млн. грн. ВО «Батьківщина» впродовж п’яти років офіційно витратила 631 млн. грн. (із них 87 млн. на парламентську кампанію 2019 року).

Також серед партій, які витратили найбільше коштів – «Європейська солідарність» і «Слуга Народу». Партією ЄС (раніше БПП) за п’ять років було витрачено 577 млн. грн., «Слугою Народу» – за два роки діяльності, 513 млн.

Серед інших партій зі значними витратами – «Опозиційна платформа За життя» (190 млн.), ВО «Свобода» (119 млн.), Українська стратегія Гройсмана (117 млн.). З іншого боку, витрати деяких інших рейтингових партій були досить низькими: до прикладу, партія «Удар» витратила за п’ять років лише 3 млн. грн.

«За висновками експертів КВУ великі суми коштів, які були витрачені політичними партіями, пов’язані насамперед із отриманням коштів в рамках державного фінансування та витрачанням їх в рамках виборчих кампаній, насамперед на рекламу. При цьому в рамках державного фінансування лише незначна частина коштів була спрямована партіями на власний інституційний розвиток», - зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

Дослідження підготовлено за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні. Висловлені в ньому погляди можуть не збігатися з позицією Фонду.