Не землею єдиною: депутати вже 33 рази намагалися скасувати прийняті закони

31 березня народні депутати прийняли в другому читанні та в цілому закон про ринок землі. Однак майже відразу після прийняття було зареєстровано Постанови про його скасування. Всього зареєстровано 13 різних Постанов про скасування закону, що є рекордом для ВР IX скликання.

Комітет виборців проаналізував, як часто за період роботи Ради народні депутати намагалися скасувати прийняті закони і наскільки їх дії були успішними.

За даними КВУ народні депутати намагалися скасувати результати голосування за 18 законів, зареєструвавши 33 Постанови ВР на їх скасування. Деякі закони вимагали скасувати відразу кілька політичних сил.

Так, крім закону про землю, депутати вимагали скасувати прийняття закону «Про повну загальну середню освіту», про зміни в діяльності суддівського самоврядування, щодо процедури імпічменту Президента, щодо об’єктів державної власності, які підлягають приватизації, так званий закон про касові апарати для ФОПів та ін.

При цьому жодного разу голосування за відповідні Постанови ВР не набрали 226 «за» і, як наслідок, не були прийняті.

Право депутатів на ініціювання скасування прийнятих рішень Ради передбачено ст. 48 Закону «Про Регламент Верховної Ради». Згідно з ч.3,6 ст. 48 у разі порушення процедури розгляду й голосування проекту закону народний депутат має право звернутися головуючого із цим питанням і зареєструвати відповідну Постанову ВР.

«На практиці ініціювання рішень про скасування прийнятих законів часто є способом відтягнути остаточне підписання документу і привернути увагу до певної проблеми. Фактично використання таких механізмів вже стало своєрідною технологією із блокування рішень Рали. Адже спочатку Рада має розглянути Постанови про скасування і лише після цього документ можна відправити на підпис Президенту. Показово, що часто депутати зловживають своїм правом на скасування. Так, із загалом 13 Постанов ВР про скасування закону про ринок землі 10 зареєстрували народні депутати ВО «Батьківщина», а деякі з них стали авторами кількох таких Постанов одночасно», - заявив голова КВУ Олексій Кошель.