Політична гра PROвибір, створена у 2019 р. Комітетом виборців України (КВУ), допоможе виборцям швидко та усвідомлено обрати свого фаворита на виборах, проаналізувавши позиції політичних партій, які беруть участь у виборах в Верховну Раду.
PROвибір – новий онлайн-інструмент, що дозволяє українським виборцям зручно та ефективно зорієнтуватися із якою політичною партією у них найбільше спільних поглядів. Для цього користувач має відповісти на сайті PROvybir.in.UA на 30 коротких, але однозначних політичних тверджень. Юзер вказує один із варіантів відповіді на тридцять лаконічних пропозицій стосовно бажаного майбутнього України: «погоджуюсь», «не погоджуюсь» чи «нейтрально». Проходження інструменту займає від 2 до 5 хвилин. Після цього система пропонує користувачеві список партій, із якими у нього найбільше однакових відповідей, а також вказує, скільки відсотків його поглядів співпадає із позиціями тієї чи іншої партії.
PROвибір – позапартійний інструмент, розроблений молоддю у співпраці з експертами, щоб допомогти з усвідомленим вибором на основі аналізу програм та заяв політичних партій. Інструмент дозволяє порівняти свої погляди із позицією політичних партій та зрозуміти, із якою партією у вас найбільше спільного. В системі PROвибір представлені позиції 12 українських політичних партій. Це ті партії які, відповідно до соціологічних опитувань, претендують на понад 2% голосів виборців (зокрема, це дає право політичним партіям отримати кошти із Державного бюджету України після виборів 21 липня).
КВУ також включив в інструмент деякі менш популярні партії, які вчасно відповіли на запрошення організації вказати свою позицію стосовно 30 тверджень представлених в опитувальники. Опитувальник було надіслано всім партіям, які були включені до соціологічних опитувань.
Інструмент PROвибір має на меті залучити виборців до участі у виборах у формі гри. Інструмент мотивує громадян обирати партії відповідно до їх політичних програм, а не уподобань щодо їх лідера та його іміджу. PROвибір є одним з українських варіантів вже більше успішного та поширеного європейського продукту, який наразі використовується у 23 державах ЄС (вперше його було презентовано в 1989 р.). Більшість із цих електронних інструментів у 2019 р. були частиною великого загальноєвропейського проекту VoteMatch.EU («співпадіння твого голоса в ЄС»), створеного спеціально для виборів в Європейський парламент цього року.
Інструмент PROвибір розроблений по моделі найбільш успішного такого західного інструмента – німецької гри Wahl-O-Mat («автоматизований вибір»). Виборці ФРН з моменту запуску Wahl-O-Matа у 2002 р. скористалися цим інструментом більше, ніж 80 мільйонів разів на регіональних, федеральних та європейських виборах. Багато популярних німецьких ЗМІ в останні рокі почали безкоштовно розміщувати посилання на Wahl-O-Matа на своїх веб-сайтах, тому що ця гра перед виборами значно підвищує популярність інформаційних ресурсів. Німецькі виборці почали заходити на веб-сайти газет, журналів та інших ЗМІ спеціально для того, щоб перевіряти яка партія їм є найближчою за погляди. Wahl-O-Mat підтримується німецьким урядом, так як популярний інструмент підвищує зацікавленість, розуміння та бажання брати участь у виборах. Особливо серед молодих виборців Німеччини.
До розробки тверджень для інструменту PROвибір були залучені як зовнішні експерти, так і молодь з різних регіонів України. Учасники обмінювалися думками і формували твердження для інструменту під час дводенного воркшопу в травні 2019 р. у м. Києві. За результатами було напрацьовано 68 тверджень, які були розіслані українським політичним партіям та проаналізовані експертами КВУ. Найбільш контроверсійні 30 тверджень із 68 початкових тез, разом сформульованих молодими виборцями та експертами, були включені у фінальний опитувальник PROвибір. Інструмент був опублікований в мережі Інтернет та презентований у Києві українським політикам, журналістам та політологам 3 липня 2019 р.
Виборець може неодноразово «грати» у PROвибір, змінювати свої відповіді та отримати різні результати. PROвибір не має на меті рекомендувати виборцям, за яку партію голосувати. Він лише надає рейтинговий список партій відповідно до відповідей користувача. Таким чином PROвибір не спрямовує виборців до конкретних партій, а лише допомагає їм зорієнтуватися перед виборами у складному політичному ландшафті. У інструменті представлені позиції різних політичних партій – від «Свободи» до «Опозиційного блоку» – із найбільш актуальних для молоді запитань, відповіді на які найбільш відрізняють партії між собою.
Метою інструменту та схожих українських електронних проектів від Інституту політичної інформації (ІПІ) у Одесі («IVote / Я обираю») або ГО «Центр UA» та журналу «Фокус» у Києві є надання виборцям допомоги для їх усвідомленого вибору під час голосування 21 липня. Вибори мають бути змаганням ідей, а не рекламних роликів політиків. Електронні інструменти КВУ, ІПІ, Центру UA та «Фокусу» у зручному форматі дозволяють громадянам простіше зорієнтуватися в позиціях різних політичних партій. В інструменті КВУ та Центр UA представлені позиції політичних сил щодо 30 актуальних для України питань, в IVote – 16, а у «Фокусу» – 36. Твердження, які присутні в цих інструментах, поділені на кілька різних блоків: це зовнішня політика, безпека і оборона, економічна політика, освіта, медицина, сфера культури.
PROвибір не має на меті збір даних щодо політичних преференцій юзерів і не зберігає такої інформації. Він також немає прямо визначати політичний вибір громадян, а лише покликаний допомогти виборцям визначатися із їх вибором на основі відповідей політичних партій на запропоновані твердження. PROвибір розроблено ВГО «Комітет виборців України» у співпраці з Німецькім товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та за технічної підтримки голландської ГО «ProDemos» у рамках підготовки до позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Денис Рибачок – випускник магістерської програми Кафедри політології Києво-Могилянської академії та аналітик Комітету виборців України у Києві.
Андреас Умланд – експерт Інституту євро-атлантичного співробітництва в Києві та редактор книжкової серії «Радянська і пострадянська політика та суспільство» у Штутгарті.