У 87 окрузі наявні ознаки виборчих фальсифікацій, - КВУ

Комітет виборців України відзначає наявність ознак масштабних виборчих фальсифікацій під час встановлення підсумків голосування в ОВО №87.

Внаслідок повторного підрахунку голосів на низці виборчих дільницях було встановлено зменшення кількості голосів за одного з кандидатів, що безпосередньо вплинуло на результати волевиявлення громадян. За оцінкою спостерігачів КВУ із 19 дільниць, на яких здійснювався перерахунок голосів, об’єктивні підстави для перерахунку були не більше, ніж на 3 дільницях.

В цілому КВУ відзначає надмірну політизацію роботи окружної виборчої комісії, штучне затягування процесу встановлення підсумків голосування з боку керівництва ОВК та непрозорість встановлення підсумків голосування.

На результат виборів в ОВО №87 прямо вплинули рішення окружної виборчої комісії щодо визнання виборів недійсними, а також повторного підрахунку голосів на низці виборчих дільниць. Так, ОВК визнала вибори недійсними на 5 дільницях. Ще на 6 дільницях в результаті перерахунку кількість голосів за одного з кандидатів в народні депутати зменшилась на 503 бюлетені.

Спостерігачі КВУ відзначають, що під час прийняття рішень про перерахунок голосів ОВК діяла заполітизовано, вимагаючи перерахунку голосів на дільницях без достатніх для цього підстав. До прикладу, повідомлялося про порушення цілісності упаковки пакетів з виборчими документами в тих умовах, коли такі порушення насправді не мали місце. В цілому ОВК надто формалізовано підходила до питання перерахунку голосів, що могло свідчити про зацікавленість керівництва комісії в прийнятті рішень про повторний підрахунок фактично з будь-яких підстав. За оцінкою спостерігачів КВУ із 19 дільниць, на яких здійснювався перерахунок голосів, об’єктивні підстави для перерахунку були не більше, ніж на 3 дільницях. Варто відзначити, що Окружний адміністративний суд Івано-Франківська визнав рішення ОВК №87 про перерахунок голосів на двох дільницях незаконним.

Загалом КВУ відзначає, що на етапі підрахунку голосів спостерігалась надмірна політизація роботи ОВК та тиск на її членів з боку окремих народних депутатів України, членів фракції «Слуга Народу». Варто відзначити, що на етапі прийняття виборчої документації було змінено відразу три голови ОВК. В цілому діяльність ОВК здійснювалась непрозоро. Так, одним з рішень ОВК було позбавлено права присутності на засіданні комісії фактично всіх спостерігачів. При цьому рішення було прийнято не поіменно, а пакетом. Загалом спостерігачі КВУ заявляли про штучне затягування процесу встановлення підсумків голосування з боку керівництва ОВК.  

КВУ наголошує на тому факті, що фактично жодним суб’єктом виборчого процесу не було надано переконливих доказів про факти фальсифікації результатів голосування безпосередньо на виборчих дільницях, про що мали б свідчити рішення ОВК про перерахунок голосів та неспівпадіння результатів виборів під час повторного перерахунку та у початкових протоколах ДВК.  За оцінкою КВУ в середньому  на виборчих на дільницях працювали від 7 до 12 спостерігачів від різних суб’єктів виборчого процесу. Однак на момент прийому виборчої документації офіційні скарги на результати голосування були фактично відсутні.

КВУ закликає представників правоохоронних органів невідкладно розслідувати масштабні факти виборчих фальсифікацій в ОВО №87 та притягнути винних осіб до відповідальності. За оцінкою КВУ процес встановлення підсумків голосування в ОВО №87 не відповідав стандартам вільних та чесних виборів, що негативно впливає на легітимність обраних осіб.