Press conference "CVU evaluation of the election process"

У Києві відбулася прес-конференція: "Оцінка КВУ ходу виборчого процесу"

Під час заходу було презентовано попередні висновки КВУ щодо оцінки ходу виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів 21 липня 2019 року.

Завантажити звіт можна тут
Резюме:

На думку КВУ Закон «Про вибори народних депутатів України», за умови його належного застосування, в цілому дозволяє провести вибори у відповідності до міжнародних стандартів, однак має ряд значних недоліків. Головним із них є збереження паралельної виборчої системи, а саме її мажоритарної складової. 

КВУ в цілому позитивно оцінює діяльність Центральної виборчої комісії щодо організації виборчого процесу. Станом на 24 червня ЦВК було прийнято понад 350 Постанов, що стосувалися організації виборчого процесу. Окружні виборчі комісії було утворено ЦВК у строк (до 31 травня) та у відповідності до вимог чинного законодавства. 

Станом на 25 червня ЦВК зареєструвала 2674 кандидати в народні депутати, включених до виборчих списків 21 політичної партії, в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, а також 3171 кандидата в одномандатних виборчих округах. 

ЦВК було повідомлено про реєстрацію виборчих списків 21 політичної партії, що складає близько 6% від загальної кількості політичних в Україні (всього в Україні – 352 політичні партії). Таким чином 94% українських партій участі у парламентських виборах у багатомандатному окрузі не беруть.

У виборчих списках партій 25% кандидатів або кожен четвертий є безпартійним. Не є членами партій, від яких висуваються, 666 кандидатів із загалом 2674. Серед політичних сил найбільше безпартійних кандидатів у політичної партії «Партія Шарія» (69% безпартійні), «Слуги народу» (57%), ВО «Факел» (54%), «Опозиційний блок» (48%), «Голос» (48%). Натомість, жодного безпартійного кандидата немає у виборчому списку партії «Сила людей». 

Із виборчих списків 21 політичної партії чинні народні депутати присутні в списках 11 політичних сил. Всього в списках партій балотується 115 чинних народних депутатів. 

Серед ТОП 5 найбільш поширених технологій, що використовуються в одномандатних округах:
1. Надання подарунків для закладів шкільної та дошкільної освіти. 
2. Організація шоу, концертних програм, спортивних змагань. 
3. Роздача безкоштовних товарів та надання послуг виборцям. 
4. Участь потенційних та зареєстрованих кандидатів в народні депутати у відкритті соціальних об’єктів, які фінансуються місцевою владою. 
5. Звітування з боку місцевих політиків про т. зв. «добрі справи».

На відміну від попередніх парламентських виборів однією з найпоширеніших форм агітації на виборах 21 липня стало проведення концертів на підтримку політичних сил чи окремих кандидатів в народні депутати. КВУ наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 68 Закону проведення концертів є однією з форм передвиборчої агітації. Згідно із ч. 1 ст. 68 Закону передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Таким чином, наявність під час проведення концерту політичної символіки партії чи кандидата, обговорення положень їх передвиборчих програм або ж прямі заклики голосувати за чи проти мають розглядатися як діяльність, що спонукає виборців голосувати за певного кандидата, а, отже, є агітацією. З огляду на це така концертна діяльність має відбуватися з урахуванням обмежень виборчого законодавства. Зокрема, фінансуватися із виборчого фонду партії чи кандидата.

Як одну з проблем виборчого процесу КВУ відзначає масову реєстрацію в одномандатних округах т. зв. кандидатів-клонів. Це особи, які мають однакові прізвища, іноді імена і по-батькові із рейтинговими кандидатами і беруть участь у виборах з метою відтягування голосів виборців на свою користь.