Відбулася прес-конференція КВУ: "Перші вибори в об’єднаних громадах: основні порушення та рекомендації КВУ"

Під час заходу було оприлюднено звіт КВУ щодо ходу виборчого процесу на виборах в об'єднані громади 29 жовтня.

Вибори 29 жовтня – найбільші в Україні за останні два роки. Зокрема, за кількістю осіб, які обираються та які можуть проголосувати. Загалом обирається 674 депутати міських рад, 1514 – селищних рад, 2318 – сільських, 25 – міських голів, 61 – селищний голова, 115 – сільських голів. Участь у виборах можуть взяти участь понад 1, 3 млн. виборців. Із 201 ОТГ 25 є міськими (міста районного значення), 115 – сільськими та 61 – селищними. Вибори пройдуть у всіх без винятку регіонах України.

Рішення про участь у виборах 29 жовтня прийняли 50 політичних партій із 350 зареєстрованих в Україні або 14%. Схожа динаміка зберігалася й на попередніх виборах в об’єднані громади. Так, рішення про участь у перших виборах в об’єднані громади 30 квітня 2017 року прийняли 37 політичних партій, 18 грудня 2016 року – 42, 11 грудня 2016 року – 26. Загалом лише 39 політичних партій регулярно беруть участь у виборах в об’єднані громади. Вони взяли участь в чотирьох останніх великих кампаніях по виборах в ОТГ (29.10.17, 30.04.17, 18.12.16, 11.12.16).

Серед ключових проблем виборів - неякісне законодавство. Зокрема, щодо проведення виборів в ОТГ з різних районів. Зокрема, відповідно до чинного закону "Про місцеві вибори" залишаються неврегульованими питання щодо того, хто має право висувати кандидатів та членів комісій на таких виборах (організації яких районів). Також законодавство містить прогалину в частині подання кандидатами декларацій. Зокрема, щодо того, в якій формі (письмовій чи електронній) вона має бути подана.

Також проблемою є одночасне висування кандидатів у кількох одномандатних округах, так зване, паралельне висування. Тобто, коли кандидати одночасно балотуються на посаду сільського, селищного голови та депутата ради, що заборонено чинним законом. Крім того, зафіксовано часті випадки висування кандидатів відразу від кількох місцевих організацій політичних партій, що є порушенням Закону "Про місцеві вибори".

КВУ також зафіксував факти використання недоброчесних практик на виборах. Зокрема, така ситуація мала місце на виборах селищного голови Біловодська на Луганщині. На вибори зареєстрували 30 кандидатів, 14 із яких мешкають поза межами Біловодського району і є пенсіонерами чи безробітними. Зафіксовано поодинокі факти використання технології так званих виборчих клонів. Такі випадки мали місце на Вінниччині у Краснопільській ОТГ, де на посаду сільського голови зареєструвалося 6 осіб, двоє із яких із однаковими прізвищами та іменами. Один із них є чинним міським головою, інший – безпартійний самовисуванець, який зареєстрований в місті Ладижин Вінницької області.