Відбувся міжнародний круглий стіл: "Посилення російського втручання у виборчі процеси: загроза та реагування"

17 лютого відбувся міжнародний круглий стіл: "Посилення російського втручання у виборчі процеси: загроза та реагування". Захід організовано Комітетом виборців України за сприяння Шотландської національної партії Вестмінстерського фонду демократії (SNP WFD).

Олексій Кошель, голова КВУ, зазначив, що він вбачає досить серйозні ризики щодо можливого втручання Росії в місцеві вибори в Україні 2020 року. Він нагадав, що традиційно РФ використовує кілька технологій задля втручання у виборчий процес. Одним із таких аспектів є інформаційне втручання. «Де-факто російська медійна машина перетворилася у фабрику для створення українських політичних зірок», - зазначив голова КВУ. Також О. Кошель додав, що Росія фактично здійснювала пряму підтримку низки партій на останніх парламентських виборах в Україні. Зокрема, нагадав про поїздку В. Медведчука під час виборчої кампанії до Москви для зустрічі з російським керівництвом. Крім того О. Кошель підкреслив, що проблемою залишається так зване фейкове спостереження за виборами, а також активізація російських ботів під час виборчих кампаній в Україні.

Андрій Магера, колишній заступник голови ЦВК, закликав реалістично підходити до питання можливих виборів на окупованій частині Донбасу. Він наголосив, що місцеві вибори мають відповідати українському законодавству та міжнародним стандартам. На думку А. Магери без дотримання цих принципів вибори не матимуть жодного сенсу. Лише повне дотримання принципів вільних виборів, загального виборчого права, таємного голосування дозволить говорити про реальне проведення демократичних виборів. За словами А. Магери станом на зараз умов для проведення виборів на окупованій частину Донбасу в жовтні 2020 року немає. Говорити про вибори можна буде лише тоді, коли буде здійснено повну деокупацію регіону та створено належні умови для реального волевиявлення громадян.

Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики, презентував доповідь щодо протидії російському впливу на виборах в Україні. Він зазначив, що Росія повноцінно домінувала на виборах в Україні в 1994 і 2012 роках. Тоді вплив російських технологій та грошей був особливо відчутний. На думку пана Магди за час свого існування Росія напрацювала успішну інфраструктуру для втручання у вибори. Також експерт зазнав, що в Україні на разі де факто відбувається процес десакралізації влади, який ініціювала Російська Федерація. На думку Є. Магди значна частина українського суспільства перебуває в стані стресу після початку гібридної війни і вплив на виборців є особливо відчутним. Щодо безпосередньо виборів, то їх пан Магда називає однією із беззаперечних демократичних цінностей, на які першочергово намагається впливати РФ. При цьому в Україні, як правило, недостатньо уваги приділяється саме місцевим виборам, які розглядаються як не надто важливі. Хоч саме на цьому полі діяльності російський вплив може бути успішно відчутним, оскільки Росія може повернутися до ідеї створення так званих народних республік не лише в Донецьку і Луганську, але й в інших регіонах України.

Емма Армшоу, Голова Офісу Шотландської національної партії Вестмінстерського фонду демократії, подякувала КВУ за співпрацю та проведення дослідження щодо російського впливу на виборчий процес. Вона нагадала, що в рамках співпраці було підготовлено «Білу книгу» протидії російській агресії, а також низку інформаційних матеріалів, які було поширено в регіонах України.

Скот Мартін, юрист Шотландської національної партії, коротко представнив історію створення ШНП та розповів про особливості шотландського народу як волелюбного і такого, що тяжіє до самостійності. Пан Мартін відзначив, що одним із ключових аспектів у протидії гібридному впливу є питання інформаціної війни та маніпуляцій з боку зацікавлених сторін. Зокрема, він зазначив, що опоненти регулярно намагаються спотворити позиції і дискредитувати діяльність Шотландської національної партії. Пан Мартін підкреслив диспропорцію під час розподілу ефірного часу на телебаченні, коли партія не отримала достатньо можливостей для висловлення своїх позицій. На думку експерта одним із кричущих порушень є розповсюдження брехні. Як приклад він навів ситуацію із Brexit, в ході якого частина громадян мали викривлене уявлення про суть референдуму, оскільки повірили в маніпуляції, поширені політиками, які агітували за вихід з ЄС.

Дмитро Теперик, експерт ICDS, Естонія, зазначив, що втручання у вибори – це лише один із можливих інструментів, які використовує Росія для дестабілізації ситуації в інших державах. При цьому цей інструмент справді є дешевшим, ніж прямі економічні чи військові дії. На думку експерта інформаційний вплив – це, перш за все, просування певних тем, вигідних ворогу. Особливо часто жертвами такого впливу стають вразливі групи населення. Протидією цьому мають стати широкі національні і регіональні кампанії з протидії дезінформації. При цьому потрібно навчати не лише членів виборчих комісій, але й виборців та громадські організації, які спроможні виявляти факти інформаційних маніпуляцій.

Дмітрій Лукашук, спеціальний кореспондент Європейського радіо Білорусі, зазначив, що станом на сьогодні про вільні вибори в Білорусі говорити не доводиться. Де-факто в країні діє авторитарний режим, який має підконтрольну ЦВК і в ручному порядку вирішує, кого з кандидатів реєструвати, а кого ні. На думку експерта говорити про російське втручання у вибори в Білорусі підстав немає, оскільки такі спроби були б відразу зупинені з боку авторитарного керівництва, яке має монополію на проведення маніпуляцій із виборчим процесом.

Дорін Попеску, CMN BSH, розповів щодо спроб Росії впливати на ситацію в Румунії. На думку експерта такі спроби хоч і мають місце, однак не є ефективними. Ключові методи, які використовує РФ: фейк ньюс, пропаганда, перекручування реальності, неправда, дезінформація. Однак при цьому в Румунії немає проросійських партій, а сама російська громада є нечисленною і займає проєвропейські позиції. Щодо інформаційних атак, то вони проводяться з боку Росії з метою піддати сумніву європейський вибір Румунії. Зокрема, поширюються тези про те, що румунський народ має значно більше спільного з РФ, ніж з Європою і що самі румуни є васалами своїх господарів в ЄС.

Елліна Шнурко-Табакова, голова правління ГО «Рада інформаційної безпеки та кіберзахисту», наголосила на тому, що в Україні немає дієвої системи протидії російській агресії. Станом на зараз в Україні не існує комплексної інформації щодо того, як саме в регіональному розрізі працює російська пропаганда, які меседжі є успішнішими за інші і чому відбувається саме так. На думку експерта ключовий ризик від російського впливу полягає не стільки в поширенні фейків, скільки в спотворенні цінностей.  Зокрема, спотворенні змісту понять свобода слова, права людини, демократія. За словами експерта, для того, щоб успішно боротися із пропагандою, потрібно користуватися принаймні базовими правилами інформаційної гігієни і належним чином систематизувати всю доступну інформацію щодо ключових напрямків атак російської пропаганди.