Владислав Телень: таке враження, що кожен другий збирається балотуватися

Вибори до органів місцевого самоврядування стартували 5 вересня. Владислав Телень, голова Вінницького КВУ, відзначив основні тенденції виборчої кампанії.

Конкуренція під час місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня, буде дуже високою. У Вінницькій області вже зареєструвалось більше двохсот політичних партій. І їх кількість збільшується.

- Таке враження, що кожен другий збирається балотуватися. Вже зареєстровані понад 200 політичних партій, щодня з'являються нові, - говорить голова Вінницького обласного осередку Комітету виборців України Владислав Телень.


- Таке враження, що вибори у області почалися задовго до офіційного старту самого виборчого процесу. Чи законною була реклама, яка розповсюджувалась до 5 вересня?


- Та політична реклама, яку ми бачили на вулицях міста до цієї дати, не потрапляє під дію закону про вибори. А от тепер - так, і партія, і кандидати мають утримуватись від політичної реклами до моменту їх офіційної реєстрації відповідними територіальними виборчими комісіями. На жаль, ініціатива Комітету виборців України про заборону окремим кандидатам і політичним партіям проводити агітацію через так звані "клони" поки не відображена у законі. Мається на увазі випадок, коли біля політичної партії утворюється громадська організація чи фонд із тією ж назвою. Це потребує врегулювання, бо ми можемо стикнутися із випадками масштабного підкупу виборців. Сподіваємось, що парламент ще повернеться до цього питання.


- Так само як до питання врегулювання агітаційних мітингів?


- За новим законодавством, мітинги, зустрічі кандидатів із виборцями, мітинги та демонстрації, які проводяться у рамках виборчої кампанії, взагалі випадають із юрисдикції місцевих органів влади та правоохоронних органів. Закон навіть не вимагає інформувати про них місцеві органи влади. Ми жартували між собою, що коли якийсь із кандидатів захоче поставити агітаційне шатро десь посеред дороги, то формально він закон не порушить, бо йому дозволено у будь-якому місці проводити агітацію. Єдине, що чітко вказано - агітувати не можна у органах влади, на вокзалах, у аеропортах і розміщувати агітаційні матеріали у громадському транспорті. Ось і всі обмеження. Хочеш поставити агітаційне шатро просто на Меморіалі Слави - можеш поставити. Хочеш поставити на перехресті Соборної та Козицького - став... Хіба ж це правильно?! Тому ми й просимо у парламентарів цю норму теж уточнити.


- А які новації у самій виборчій системі?


- Уже зараз можемо говорити, що Вінниця на цих виборах буде поділена на 54 виборчих округи. Вибори міського голови проходитимуть за системою абсолютної більшості, тобто для перемоги у першому турі кандидату потрібно набрати хоча б 50% плюс один голос від тих, хто прийшов на голосування. У Вінниці висування кандидатів у мери та кандидатів у депутати відбувається лише від партій, самовисування дозволено тільки на рівні сіл, селищ і маленьких містечок. Тобто округи не будуть прив'язані до конкретних депутатів, вони створені лише для зручного адміністрування самого процесу виборів. За великим рахунком можлива навіть така ситуація - у одному окрузі буде чотири чи п'ять переможців, а кілька інших округів не отримають жодного.


- А що потрібно партії для перемоги?


- Для перемоги партії потрібно буде набрати 5% голосів від усіх виборців. Перелік усіх кандидатів у депутати буде вибудований у алфавітному порядку із вказаними номерами округу. А вже за результатами голосування списки будуть перебудовані у залежності від набраних голосів. Якщо партія здолає 5-відсотковий бар'єр і набере певну кількість голосів, то у залежності від цієї кількості і буде обчислена кількість мандатів, які отримають її кандидати у тій чи іншій раді.


- Яку перевагу дає ця система?


- Як на мене, важливою перевагою є те, що не партія визначатиме, яких кандидатів зі списку вважати переможцями. Лише ми із вами, голосуючи за того чи іншого кандидата, визначатимемо, чи переможе він на виборах.


- А які слабкі місця у такому голосуванні?


- На жаль, не враховані коефіцієнти вирівнювання, які передбачав законопроект на стадії обговорення. Поясню про що йдеться. Округи, на які поділять Вінницю, будуть близькі за кількістю виборців, але все ж не тотожні. Десь будуть округи, які дадуть 3-4 тисячі голосів, а будуть і такі, де нараховуватиметься 7-8 тисяч голосів. Зрозуміло, що два кандидати, які наберуть однакову кількість голосів у округах із різною кількістю виборців, у пропорційному відношенні будуть мати різний кінцевий результат. Коефіцієнти вирівнювання, які планувалось застосувати, це могли б виправити. Але, мабуть, Центрвиборчком вирішив, що це надто складно для підрахунків, і врешті ця норма зникла із кінцевого варіанта закону про вибори. Самі кандидати кажуть, що це несправедливо, але що поробиш.


- Наскільки активною буде політична боротьба за голоси вінницьких виборців?


- Упевнений, що дуже активною. Навіть якщо зараз пройти вздовж Соборної, можна помітити багато гасел від різних партій, при цьому від тих, про існування яких ніхто ще вчора й гадки не мав. А тепер тільки погляньте - й офіси нові, і шатра нові, і люди у брендованих футболках вже щось роздають. І ця активність лише набиратиме обертів.

 

У рамках проекту «Вінницький вибір – 2015», підтриманий DVV International, Владислав Телень проведе тренінги для журналістів Вінницької області з питань виборчого законодавства.