Відбулась конференція «Реформування законодавства про місцеві вибори: проблеми та шляхи вирішення»

27 лютого в Києві відбулась міжнародна конференція на тему: «Реформування законодавства про місцеві вибори: проблеми та шляхи вирішення», організована ВГО «Комітет виборців України» та Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні.

Учасників заходу привітала Габріеле Бауманн, Керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. Пані Бауман вказала на важливість місцевого самоврядування для розвитку демократичних процесів в державі і підтримала необхідність реформи децентралізації в Україні.

Генеральний директор ВГО «Комітет виборців України» Олексій Кошель розповів про основні вимоги до нового Закону про місцеві вибори серед яких реалістичність та зрозумілість для виборців. Основним завданням нового Закону має стати мінімізація виборчої політичної корупції. При цьому, Олексій Кошель зазначив, що наразі жоден із парламентських законопроектів про місцеві вибори не є цілісним і не здатен реформувати систему. Олексій Кошель наголосив на тому, що новий Закон про місцеві вибори повинен бути прийнятий не пізніше, ніж за 6 місяців до початку виборів.

Голова Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, член фракції партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»» Сергій Власенко зазначив, що в результаті реформи децентралізації зміняться повноваження місцевих органів влади і новий Закон про місцеві вибори повинен забезпечити обрання кандидатів, які зможуть ефективно реалізувати нові функції.

Секретар Венеціанської комісії, Томас Маркерт підкреслив важливість місцевих виборів для України і висловив готовність Венеціанської комісії допомагати у розробці нового Закону про місцеві вибори.

Народний депутат України, член фракції партії «Блок Петра Порошенка», Володимир Ар’єв вказав на те, що  чергові місцеві вибори можуть бути перенесені на декілька місяців у зв’язку із адміністративно-територіальною реформою. Також Володимир Ар’єв запропонув провести місцеві вибори на Донбасі за спеціальною системою, яка б максимально балансувала інтереси різних сторін.

Член Комітету з питань правової політики та правосуддя Верховної Ради України, фракція партії «Блок Петра Порошенка» Олександр Черненко вказав на те, що новий Закон про місцеві вибори повинен бути прийнятий у квітні-травні 2015 р. і над ним повинні працювати не лише парламентарі, але й представники Центральної виборчої комісії, Міністерства юстиції та громадських організацій. При цьому, Олександр Черненко зазначив, що прийняття нового Закону про місцеві вибори не повинно залежати від реформи децентралізації і має стати предметом широкого політичного компромісу.

Керівник юридичного відділу ВГО «Комітет виборців України», Святослав Пікуль представив виборчу концепцію Закону про місцеві вибори і підкреслив, що новий Закон повинен сприяти максимальній репрезентативності голосів виборців.

Радник з правових питань IFES-Україна, Денис Ковриженко зазначив, що чергові місцеві вибори повинні пройти відповідно до Конституції, а після адміністративно-територіальної реформи важливо провести нові місцеві вибори. Необхідно також змінити систему міжбюджетних відносин і запровадити уніфіковану систему адміністративно-територіального устрою України.

Директор Інституту Медіа Права, член ради ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ  Тарас Шевченко вказав на те, що держава зробила вкрай мало для проведення виборчої реформи і закликав Коаліцію доопрацювати виборчу концепцію задля уникнення суперечок, які можуть поставити під сумнів її реалізацію.  

Голова інформаційного відділу/Головний радник Гельсинської спілки Норвегії, Беріт Ліндеман розповіла про досвід Норвегії у проведенні місцевих виборів. Пані Ліндеман зазначила, що успіх пропорційної системи із відкритими списками залежить від тривалості існування політичних партій та їх впливу на суспільство.

Начальник юридичного управління Навчального центру з питань місцевого самоврядування федеральної землі Північний Рейн – Вестфалія,  Грегор Бендер презентував виборчі системи Німеччини, зокрема у Саксонській та Баварській землях. Пан Бендер наголосив на тому, що складність будь-якої виборчої системи можна нівелювати за рахунок роз’яснювальної роботи із виборцями.

Президент Фонду самоврядування та демократії (Польща), представник Товариства місцевого самоврядування Варшави, Славомір Потаповіч представив польський досвід використання різних виборчих систем на місцевих виборах. Пан Потаповіч зауважив, що важливим етапом на шляху становлення польської виборчої системи стало прийняття виборчого кодексу, який уніфікував усі виборчі системи в Польщі. При цьому він зазначив, що з прийняттям кодексу Польщі не вдалось уникнути помилок, оскільки кодекс дискримінував права певних суб’єктів виборчого права.

Голова правління Львівської обласної громадської організації «Комітет виборців України», Роман Кошовий наголосив на важливості прийняття виборчого кодексу в Україні і закликав використати досвід Польщі щодо реформування виборчої системи.

Голова правління Івано-Франківської обласної громадської організації «Комітет виборців України», Юрій Лисюк зауважив, що пропорційна система із закритими списками вичерпала себе і повинна бути замінена. Окрім цього, важливо також вирішити проблему частих замін у складі виборчих комісій, змусивши партії більш сумлінно підходити до формування виборчих комісій.

 

Голова правління Київської обласної громадської організації «Комітет виборців України», Юрій Бут запропонував дозволити кандидатам та партіям робити лише одну заміну у складі виборчих комісій, встановити кваліфікаційні вимоги для обрання членом виборчої комісії і повернути до виборчого бюлетеня графу «проти всіх».


Матеріали конференції: