Відбулась прес-конференція КВУ: «Основні проблеми виборчої кампанії: реєстрація кандидатів, підкуп та адмінресурс»

У п’ятницю, 9 жовтня, відбулась прес-конференція КВУ: «Основні проблеми виборчої кампанії: реєстрація кандидатів, підкуп та адмінресурс». Під час заходу було озвучено заяву КВУ по спостереженню за реєстрацією кандидатів на місцевих виборах.

Лише дві парламентські партії беруть участь у місцевих виборах в усіх регіонах України. «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та ВО «Батьківщина» висунули кандидатів до усіх обласних рад та міських рад міст обласних центрів. Крім «Народного фронту», який не йде на вибори, ще три парламентські партії фактично відмовились від ведення кампанії в окремих регіонах. Так, «Опозиційний блок» не висунув кандидатів до міських рад Хмельницького та Тернополя. Також ця політична сила не приймає участь у виборах до Тернопільської і Харківської обласних рад.

Радикальна партія Олега Ляшка та «Об'єднання «Самопоміч» переважно висунули незначну кількість кандидатів. Так, Радикальна партія Олега Ляшка на виборах до Харківської міської ради висунула лише 28 кандидатів у 84 округах. «Самопоміч» на виборах до Ужгородської міської ради висунула лише 14 кандидатів у 36 округах, Одеської міської ради – 22 у 64 округах, Полтавської – 22 у 42 округах. Це свідчить про низьку активність роботи вказаних партій.

Серед партій за кількістю нових облич на виборах до міських рад міст обласних центрів лідирують «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка та УКРОП. Так, у «Самопомочі» 92% кандидатів у виборчому списку – нові обличчя, у Радикальної партії – 85%, в УКРОПу – 82%. Менше нових облич у Блоку Петра Порошенка (73%) та ВО «Батьківщина» (72%). У ВО «Свобода» та «Відродження» нових облич – по 69%, «Нашого краю» – 66%, найменше в «Опозиційного блоку» – 58%. При цьому серед лідерів виборчих списків партій, що мають шанс подолати 5-ти% бар’єр на виборах міських рад обласних центрів, 60% складають «старі обличчя»: представники місцевого самоврядування та органів державної влади. Серед нових облич половина є ставлениками старих сил.

Під час реєстрації кандидатів значній частині осіб, що виявили бажання балотуватись, було відмовлено. Основна причина відмов – відсутність потрібних документів для реєстрації особи кандидатом. Такі ситуації виникали в основному через незнання відповідними особами норм Закону України «Про місцеві вибори». Загалом процедура реєстрації пройшла зі значними порушеннями. Причина цьому – некомпетентність та упередженість членів ТВК. Найчастіше члени виборчих комісій неправильно застосовували норму Закону щодо заборони одночасного висування кандидатів в кількох одномандатних округах. Порушення на стадії реєстрації також мали місце через суперечливість норм нового Закону «Про місцеві вибори». В частині реєстрації кандидатів цей Закону був повністю списаний із Закону 2010 року із усіма його недоліками.

При оскарженні відмов у реєстрації кандидатів до суду майже 90% судових справ завершилися рішеннями на користь кандидатів та місцевих організацій партій. При цьому суди та ТВК по-різному тлумачили законодавство про місцеві вибори та приймали протилежні рішення в одних і тих же випадках.