День виборів в Україні: перші проблеми та підсумки

Екс-голова моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Ханне СЕВЕРІНСЕН вважає, що в українському суспільстві тривають публічні дискусії про проблеми цих виборів. «Проте, важливо, щоб це не залишались на рівні виключно дискусій, адже попереду ще багато роботи. Певною мірою можна вважати, що вибори не настільки прозорі вже навіть через наявність мажоритарної складової. Крім того, у всіх списках є як хороші, так і погані хлопці. Тому, якщо я була б виборцем, мені було б дуже важко зрозуміти за кого варто голосувати. Однак, для України дуже важливо проводити ці вибори, щоб до влади приходили нові обличчя, які зможуть розпочати реформи та розвиток», - зазначила вона.

За словами голови правління «Комітету виборців України» (КВУ) Олексія КОШЕЛЯ, сьогодні на виборах працює понад 4 тисячі спостерігачів від КВУ по всій Україні, окрім Криму. «Наші спостерігачі вже зафіксували близько 350 порушень. Проте, хочу звернути увагу на те, що не варто сприймати все виключно у кількісних показниках. Адже понад 80% цих зафіксованих порушень це технічні, процедурні моменти, які не можуть принципово вплинути на хід голосування. Так, наприклад, у найпроблемнішому київському окрузі No220 кандидат Дмитро Гордон присутній на дільниці та перевіряє
посвідчення журналістів і спостерігачів. Це можна розцінювати як тиск, адже такі функції напряму не передбачені законодавством. Зрештою, варто зазначити, що в перші години голосування була доволі низька явка виборців, але вже до 12:00 ситуація почала змінюватись і в деяких районах утворились невеликі черги», - повідомив експерт.

Як розповів голова правління Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Сергій ТКАЧЕНКО, у Донецькій області зараз працює 112 короткострокових та 12 довгострокових спостерігачів. «Вчора Центральна виборча комісія передала бюлетені до 12 округів з 21 існуючого на Донеччині. 8 з них знаходяться повністю під контролем України, 4 – частково. Зараз в цих округах працює 1058 дільниць, що становить 92,4% від запланованих до відкриття 1145 дільниць. Кількість виборців на Донеччині становить трохи більше 3 млн. 368 тис., але сьогодні на відкритих дільницях зможе проголосувати 1 416 142 виборці, що становить 42%.», - наголосив Ткаченко. Він також зазначив, що існує певна проблема із великою кількістю замін членів комісій, особливо напередодні дня голосування. «Вчора були замінені 17 членів окружних виборчих комісій. А в окрузі No52 змінили більшість членів дільничних виборчих комісій. 

При чому, виводили не тільки «мертві душі», щоб мати кворум у день голосування, але й реальних членів. Такі заміни нічого доброго не вносять в роботу комісій та можуть мати маніпулятивний характер», - розповів експерт.

Як повідомила скайпом виконавчий директор асоціації «Голос» (Росія) Лілія ШИБАНОВА, в інформаційному полі Росії вибори в Україні не стали дуже важливими. «Риторика змінилась, масований інформаційний потік обірвався й можна сказати, що всі перебувають у стані очікування. Що ж до інформації від спостерігачів, то «Голос» не бере участі у виборах як раніше в місії ENEMO, адже ми вирішили, що для російських колег може бути трохи небезпечно брати участь у спостереженні за виборами в Україні», - повідомила вона.