Заява КВУ за результатами спостереження другого туру виборів

ВИСНОВКИ

1. Під час організації повторного голосування виборчі комісії покращили якість своєї роботи. Спостерігачами КВУ не було виявлено серйозних порушень з боку комісій. Однак викликають побоювання серйозні зміни в складі окремих ТВК: Краматорської (7 замін), Сєвєродонецької (5 замін) та Запорізької (4 заміни) комісій. У Полтаві та Запоріжжі місцеві організації партій змінили голів відповідних ТВК. Це може негативно позначитися на роботі комісій в день голосування та під час встановлення результатів виборів. 

2. Активність виборчих кампаній кандидатів напередодні другого туру знизилася. Частково це стосується навіть міст, де кандидати набрали майже однакову кількість голосів. Найпоширенішими формами агітації стали розміщення матеріалів в ЗМІ та на носіях зовнішньої реклами, а також поширення виборчих листівок. В той же час кандидати стали менше використовувати такі форми агітації як проведення масових та публічних заходів.

3. Однією із найзмістовніших форм агітації напередодні другого туру виборів мало стати проведення публічних дебатів. Лише в третині міст участь в дебатах взяли обидва кандидати. При цьому часто кандидати не вели змістовної дискусії і зосереджувались на звинуваченнях один одного. У 13 містах дебати не були проведені взагалі.

4. Під час виборчої кампанії кандидати часто працювали не стільки на збільшення власного рейтингу, скільки на зниження рейтингу суперника. Про це свідчить часте використання технологій чорного PR. Найактивніше такі методи використовували кандидати у Білій Церкві, Луцьку, Черкасах, Полтаві та Чернівцях.

5. Більшість кандидатів витратили на виборчу кампанію від 100 000 до  1 000 000 грн. Рекордсменом за кількістю витрачених коштів став кандидат на посаду Київського міського голови Віталій Кличко із сумою 26,8 млн. грн. Стільки ж витратила політична партія «Самопоміч» на парламентських виборах 2014 року. В окремих містах витрати кандидатів суттєво відрізняються. У Запоріжжі різниця між сумами витрачених коштів складає 16 раз, у Вінниці – 12, у Рівному – 6.  

6. Частина кандидатів станом на 11 листопада не подали жодного фінансового звіту, інші ж зазначили, що витратили 0 грн. В окремих містах ТВК не оприлюднювали та не надавали доступу до фінансових звітів, зокрема, Білоцерківська, Дніпропетровська та Черкаська виборчі комісії. Як наслідок зі звітами кандидатів не могли ознайомитися не лише виборці, але й спостерігачі КВУ. В той же час окремі ТВК оприлюднювали фінансові звіти на веб-сайтах міських рад: Павлоградська, Миколаївська і Краматорська виборчі комісії.