Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів

ВИСНОВКИ

1. КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. Водночас, в місті Дніпропетровськ та Київській області кількість порушень була значно вищою, ніж в середньому по Україні.

2.      У містах Маріуполь та Красноармійськ (Донецька область) та Сватове (Луганська область) через численні порушення, пов’язані із друком бюлетенів, помилками в їх тексті та не передачею бюлетенів до ДВК було зірвано виборчий процес. Якщо у містах Красноармійськ та Маріуполь вибори не відбулися через відсутність виборчих бюлетенів, то у Сватове причиною зриву виборів стали грубі помилки у тексті бюлетенів.

3.      Комітет виборців України закликає Верховну Раду України не приймати поспішних рішень щодо призначення виборів у містах Маріуполь, Красноармійськ та Сватове одночасно із другим туром виборів міських голів. Проведення виборів у найближчі тижні може призвести до повторення чисельних порушень, які мали місце в роботі ТВК та суб’єктів виборчого процесу і чергового зриву виборів. КВУ наголошує на важливості проведення виборів у цих населених пунктах відповідно до чинного законодавства (у 60-ти денний термін з дня прийняття рішення). КВУ наполягає на необхідності розслідування фактів порушень чинного законодавства у Маріуполі, Красноармійську та Сватовому, що дозволить підвищити відповідальність членів виборчих комісій.

4.      Зафіксовані випадки порушень виборчого законодавства актуалізували питання професійного формування виборчих комісій. КВУ вважає, що виборча реформа має обов’язково передбачати кардинальні зміни в процедурі формування виборчих комісій, оскільки їх формування виключно місцевими організаціями партій часто негативно позначається на роботі і призводить до політично вмотивованих рішень. При реформуванні виборчого законодавства необхідно запровадити систему підготовки професійних членів комісій із відповідною оплатою праці.

5.      Під час спостереження за ходом виборів КВУ було зафіксовано понад 1500 порушень виборчого законодавства. Більшість зафіксованих порушень (понад 70%) є порушеннями процедурного та технічного характеру, які не здатні вплинути на результати виборів. До таких порушень належать: несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, оголошення перерв в роботі ДВК, відсутність кабінок для голосування, відсутність бланків протоколів про підрахунок голосів на моменту початку голосування, часткове заповнення протоколів до завершення голосування, вкидання контрольних листів в урну для голосування без печаток  тощо.

6.      Найсуттєвішим негативним моментом в роботі комісій у день голосування стали проблеми із виборчими бюлетенями. Зокрема, на дільницях масово фіксувались помилки в текстах бюлетенів, недостатня кількість бюлетенів та зникнення частини бюлетенів. Такі випадки мали місце у Вінницькій, Волинській, Львівській, Миколаївській, Тернопільській областях.

7.      Напередодні дня голосування масові порушення щодо розміщення передвиборної агітації було зафіксовано в «день тиші». У Києві найбільше агітаційних матеріалів в «день тиші» було розміщено від імені партії «Рух за реформи», у Житомирі – ВО «Батьківщина», у Кременчуці – «Поруч». Окрім цього КВУ відзначає збільшення незаконної прихованої агітації у день голосування в Чернівецькій, Київській областях та м. Києві. КВУ відзначає, що на низці дільниць мали місце факти прихованої агітації у формі інформаційних плакатів.

8.      КВУ фіксував лише поодинокі випадки перешкоджання роботі спостерігачів у день виборів. У переважній більшості випадків такі проблеми вирішувались оперативно, після втручання представників громадських організацій та МВС.

9.      У порівнянні із місцевими виборами 2010 року, кількість спроб підкупу виборців у день голосування суттєво зменшилась. КВУ фіксував лише поодинокі випадки спроб використання технології «каруселей» та організації підкупу виборців.

10.  КВУ відзначає злагоджену роботу працівників МВС в день виборів, на відміну від попереднього етапу виборчої кампанії. Покращення роботи МВС стало можливим, зокрема, і через проведення 100 тренінгів КВУ для 15 000 правоохоронців, які працювали на виборчих дільницях у всіх регіонах України.

11.  Однією із системних проблем стала фактична відсутність з боку держави інформаційно-просвітницької кампанії щодо нової системи виборів. Проведення такої кампанії дало б змогу унеможливити більшість порушень, що були виявлені на виборах.

12.  Оскільки для ТВК вищого рівня були проведені навчальні тренінги, то ці комісії виявились більш підготовленими до виборів. В той самий час селищні та сільські ТВК і значна частина дільничних комісій, які не отримали належної підготовки, здійснювали технічні помилки та порушення виборчих процедур через брак компетентності.

13.  Як показав етап підрахунку голосів, попри значні побоювання з боку окремих експертів, кількість недійсних бюлетенів через помилки виборців не є значною. На переважній більшості дільниць частка таких бюлетенів не більше 5%. Це приблизно стільки ж, скільки на минулих місцевих виборах.