КВУ: в новому парламенті найбільше жінок за всю історію

 

Верховна Рада VIII скликання має найбільше жінок-народних депутатів за всю історію незалежної України. Саме такі висновки зробив Комітет виборців України, проаналізувавши результати виборчих кампаній. Цього року до парламенту обрано 47 жінок, або 11,1% загального складу.

Для порівняння, у Верховній Раді попереднього скликання було 9,9% жінок (44 особи), а у ВР першого скликання – лише 2,3% (11 осіб). В цьому плані можна сказати, український парламент стає більш збалансованим. Втім, до світової практики ще далеко – в середньому, в парламентах світу 22% жінок, а в Європі цей показник сягає 25%.

Можна однозначно стверджувати, що мажоритарна складова виборчої системи, з її жорсткою конкурентною боротьбою, яка подекуди переростає в різноманітні зловживання і порушення закону, не сприяє обранню жінок до парламенту. З 47 жінок, обраних до парламенту, тільки 2 отримали мандат в мажоритарних округах. Обидві обрані у Львівській області.

Таким чином, мажоритарна складова привела до парламенту тільки 1% відсоток жінок (2 з 198 нардепів), а партійні списки – 20% (45 з 225). Подібна ситуація спостерігалась і у 2012 році. Це ще один аргумент на користь відмови від мажоритарної складової виборів.

Дослідження Венеціанської комісії також підтверджують, що вибори в багатомандатних округах більш сприятливі для обрання жінок-кандидатів, ніж в одномандатних. До речі, прямої залежності між відкритими і закритими партійними списками немає, в деяких країнах відкриті списки сприяють обранню жінок до парламенту, в інших – навпаки. Комітет виборців України послідовно виступає за реформу виборчого законодавства – запровадження суто пропорційної системи із відкритими списками.

Хоча представництво статей у парламенті 8 скликання стало більш збалансованим, порівняно з парламентами попередніх скликань, згідно з Цілями Тисячоліття ООН Україна має забезпечити представництво жінок у законодавчому органі на рівні не менше 15% від складу депутатського корпусу. З огляду на це, Верховній Раді України варто вжити додаткових заходів щодо досягнення цього мінімального показника на майбутніх виборах. Такі заходи можуть передбачати, наприклад, впровадження гендерних квот за пропорційною складовою виборчої системи, стимулювання висування жінок в одномандатних округах в рамках державного фінансування політичних партій, необхідність впровадження якого підкреслюють найбільші парламентські партії.

 

                                                                                                                                                                                              Пресс-служба КВУ