КВУ: як виконується конституційна реформа і які зміни варто внести в Конституцію

Генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель взяв участь в роботі круглого столу на тему: «Конституційна реформа: напередодні довгоочікуваних змін». Захід проходив 24 червня в Києві за ініціативи Школи політичної аналітики при НаУКМА. Круглий стіл організовано в рамках проекту «Сприяння конституційній реформі», який реалізується спільно Комітетом виборців України, Школою політичної аналітики та Українським незалежним центром політичних досліджень за підтримки National Endowment for Democracy.

В ході круглого столу Олексій Кошель оцінив загальний рівень виконання конституційної реформи в Україні і представив деякі напрацювання КВУ щодо можливих змін до Конституції.

Генеральний директор КВУ зазначив, що на сьогодні конституційна реформа відбувається в закритому кабінетному форматі, що може негативно позначитись на її якості. Він також підкреслив, що парламент фактично відстронився від проведення конституційної реформи. «За декілька днів до представлення проекту Конституції, погодженого із Венеціанською комісією, ми не бачили жодної позиції ні однієї парламентської фракції щодо проведення конституційної реформи. Парламент залишився поза процесу і це вкрай погано» – зазначив експерт. При цьому, Олексій Кошель підкреслив важливість конституційної реформи для проведення будь-яких інших реформ.

Про необхідність конституційної реформи також свідчать результати одного з останніх соцопитувань, які були презентовані в ході круглого столу. Відповідно до отриманих даних понад 70% громадян підтримують необхідність реформи Конституції (з них 27% виступають за негайне проведення реформи і ще 43,5% вважають, що конституційну реформу варто проводити після стабілізації ситуації в країні).

Олексій Кошель також озвучив пропозиції КВУ щодо можливих змін до Конституції. Зокрема, в Основному Законі варто чітко зафіксувати виборчу систему для загальнонаціональних та місцевих виборів. Так, варто передбачити, що парламентські та місцеві вибори (за винятком сіл та селищ, де застосовується багатомандатна мажоритарна система) відбуваються за пропорційною виборчою системою. Фіксація в Конституції виборчої системи дозволить уникнути спекуляцій з боку політиків на цю тему і переведе дискусію в більш конструктивне русло. «Коли ми в Конституції чітко прописуємо виборчу систему, то ми принаймні маємо норму прямої дії, яка змусить парламент дискутувати у форматі більш чи менш відкритих списків, але виборча система буде зафіксована на багато років вперед» – вказав експерт. 

Гендиректор КВУ також підкреслив, що тема виборчої реформи в Україні на сьогодні не вирішена і в парламенті відбуваються серйозні дискусії з цього питання. Він також не виключив, що в коаліції може не вистачити голосів для прийняття нової редакції закону про місцеві вибори, а тому, цілком можливо, що вибори в жовтні 2015 р. проводитимуться за діючою виборчою системою із усіма її ризиками. 

Інша пропозиція КВУ щодо змін до Конституції полягає в тому, що в Основному Законі варто чітко виписати гарантії для громадян щодо впливу на владу через механізм референдуму. Так, необхідно передбачити можливіть громадян на референдумах вирішувати питання про недовіру посадовим особам державної влади та місцевого самоврядування, а також суддям та прокурорам. За словами Олексія Кошеля: «Це дозолить створити систему відповідальних представників виконавчої влади і місцевого самоврядування перед виборцями, а також підвищить якісь місцевої влади в Україні». 

Більш повний перелік змін до Конституції, які пропонує КВУ буде оприлюднено найближчим часом. 

Додаткова інформація про проект за адресою.