Люди з обмеженими можливостями знову на узбіччі виборів

Як показали місцеві вибори 25 жовтня 2015 року, для осіб із обмеженими можливостями досі не створені належні умови щодо їх участі у виборчому процесі. Серед найчастіших перешкод для доступу таких людей до виборів: недоступність агітаційних матеріалів, нерозуміння з боку членів комісій, розташування приміщень для голосування у невідповідних місцях, відсутність трафаретів на дільницях тощо.

В України налічується 2,7 млн. людей із обмеженими можливостями, із яких 330 тис. складають люди із порушеннями зору, слуху та опорно-рухового апарату[1]. Значна частина людей із обмеженими можливостями – це особи, що постраждали внаслідок бойових дій на Сході України, зокрема військовослужбовці.

Закон «Про місцеві вибори» передбачає, що виборці, які не здатні пересуватись самостійно, голосують за місцем їх перебування. Проте значна частина таких громадян прагнуть здійснити волевиявлення самостійно на виборчій дільниці. При цьому приміщення для голосування як правило не пристосовані до потреб таких людей, а члени комісій не знають, як із ними поводитись. Все це перешкоджає доступу осіб до голосування і порушує їх право на участь у політичному та суспільному житті[2].

З іншого боку, недоступною для частини людей із обмеженими можливостями залишається агітація кандидатів. Не маючи змоги ознайомитись із такою агітацією, виборці із обмеженими можливостями фактично втрачають спроможність зробити усвідомлений вибір. Для людей із обмеженими можливостями не передбачено ані жестової мови при трансляції агітаційних матеріалів по телебаченню, ані аудіформ при представленні програм кандидатів.

Люди із обмеженими можливостями всіляко привертають увагу до проблеми їх низької залученності до виборчого процесу. Так, на «гарячу лінію» Комітету виборців України неодноразово надходили скарги від осіб із обмеженими можливостями щодо неможливості взяти повноцінну участь у виборах. Окрім цього, такі люди акцентують на своїх проблемах через різноманітні вистави та спектаклі, під час яких наочно демонструють проблеми при голосуванні.

Комітет виборців України долучився до розробки рекомендацій щодо залучення громадян із обмеженими можливостями до виборчого процесу. Зокрема, потрібно:

- зробити інформацію на сайтах Центральної виборчої комісії та Державного реєстру виборців доступною для виборців із обмеженими можливостями;

- розробити інформаційні матеріали щодо прав людей з обмеженими можливостями на виборчих дільницях;

-  забезпечити належне оснащення виборчих дільниць трафаретами для голосування людей із вадами зору;

- залучати до розробки інформаційної кампанії щодо залученості людей із обмеженими можливостями до виборчого процесу представників відповідних громадських організацій.



[1] http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/index

[2] http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/995_g71