Представниця КВУ розповіла про роль виборчих систем у гендерних питаннях

Міжнародний секретар КВУ Мілена Горячковська взяла участь в експертному обговоренні: "Забезпечення представництва жінок у контексті виборчої системи", що проходив 3 лютого у Верховній Раді України.

Мілена Горячковська зосередила увагу на впливі гендерних квот, запроваджених у Законі України «Про місцеві вибори», на представництво жінок у місцевих радах.

В обох виступах підкреслювалася необхідність запровадження санкцій за невиконання норм закону; зазначалося при цьому, що формального дотримання квот під час реєстрації списків кандидатів недостатньо для забезпечення жінкам рівних можливостей вести виборчу кампанію і бути обраними.

Під час виступу було презентовано фінальний звіт КВУ щодо гендерного моніторингу на місцевих виборах-2015. 

Серед іншого у ході обговорення визначалися переваги та слабкі сторони законодавчо закріплених (юридичних) квот, включених до Конституції та/або виборчого законодавства країни, та партійних квот, які добровільно приймаються політичними партіями; особливості застосування квот у системах з відкритими та закритими списками; наводилися приклади застосування різного типу квот у різних країнах: чергування жінок-чоловіків (блискавка-застібка) у номінуванні і результаті (Косово); чергування кандидатур (блискавка-застібка) у списках (Індонезія, Перу); просто квота у списках (Польща, Бразилія, Чилі), «орієнтованої на результат» квоти, яка передбачає застосування системи «найкращого переможеного» (із заміною кандидатів перепредставленої статі кандидатами недопредставленої статі).

Визначалися краще пристосовані і не зовсім сприятливі поєднання виборчих систем та гендерних квот; підкреслювалося, що застосування обов’язкових квот у поєднанні з упорядкуванням списків або правилами розміщення, особливо система «блискавки» чи «зебри», в найбільшій мірі сприяє збільшенню представництва жінок. При цьому зазначалося, що навіть в рамках систем, які вважаються непристосованими для застосування квот, можна розробляти механізми позитивних дій для збільшення представництва жінок.

Підкреслювалося значення закріплення принципу збалансованого представництва у Конституції, наводилися приклади збільшення представництва жінок за рахунок конституційних норм (Франція). Велика увага приділялася питанню застосування санкцій за недотримання норм закону щодо забезпечення рівних можливостей участі жінок і чоловіків у виборчому процесі. Дискутувалися переваги і недоліки застосування юридичних санкцій у вигляді відмови у реєстрації виборчих списків, та фінансових санкцій - у поєднанні з механізмом фінансового заохочення. Зазначалося, що фінансові санкції і заохочення можуть застосовуватися в Україні і щодо дотримання квот у партійних списках (штрафи чи збільшення державного фінансування, як це практикується, зокрема, у Франції, Португалії ), і щодо політики і діяльності партій із забезпечення ГР.

На переконання більшої частини учасників обговорення, санкції необхідні, але слід виважено підходити до їх вибору та застосування.  Наскрізним під час експертного обговорення було питання важливості усвідомленого ставлення партій до забезпечення рівності, їх політичної доброї волі збільшувати представництво жінок; відповідальності партій за посилення жіночої політичної участі, за врахування питання рівності в середині партій; запровадження програм підтримки кандидаток та обраних жінок.


Захід було організовано Міжнародною фундацією виборчих систем, Європейською комісією за демократію через право (Венеціанською комісією), Національним демократичним інститутом – спільно з Верховною радою України, за підтримки Американської агенції з міжнародного розвитку та Уряду Канади.