Спостерігачі КВУ та ОПОРИ відзначають зменшення кількості порушень у передвиборчій кампанії

У порівнянні з виборами 2012 року кількість порушень під час цієї передвиборчої кампанії зменшилась, а їх тип змінився. Про це сьогодні, 23 жовтня, повідомив аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр КЛЮЖЕВ у Міжнародному прес-центрі в Києві.

«На виборах 2012 року спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА було зафіксовано 1435 порушень, 457 з яких стосувались використання адміністративного ресурсу. На сьогодні нашими спостерігачами зафіксовано 442 порушення по всій Україні, лише 83 з яких стосуються адміністративного ресурсу. Лідируючі типи: порушення правил передвиборчої агітації – 185 зафіксованих фактів, підкуп виборців – 107 зафіксованих фактів. Варто також зазначити, що зменшилась кількість порушення стандартів щодо кримінального втручання – вони мають, скоріше, поодинокий, а не системний характер», - наголосив аналітик.

Він також зазначив, що зросла політична конкуренція, проте стоїть гостра необхідність дискусії в суспільстві щодо удосконалення законодавства. Наприклад, для громадськості є образливою ситуація, що у ВР депутати досі обговорюють те, як надати можливість проголосувати всім учасникам АТО, коли до виборів залишається всього кілька днів.

За словами голови правління «Комітету виборців України» Олексія КОШЕЛЯ, у порівнянні з найбруднішою виборчою кампанією 2012 року, зараз відбувається оздоровлення виборчого процесу. А найбільшою проблемою залишається недосконалість законодавства, через яку існує можливість маніпуляцій. Так, 90% порушень відбувається саме через існування мажоритарної складової.

«Серед позитиву цієї виборчої кампанії варто відзначити зменшення кримінальної та корупційної складової, мінімізація адміністративного ресурсу як явища. Порушення відбуваються на всіх 225 округах, на 30-40% округів вони є масовими, на 10-15% округів – порушення є вагомими. Через посилення кримінальної відповідальності підкуп виборців, який за своєю технологією припадає на останній тиждень, перестав працювати як система», - зазначив експерт.

Він також розповів, що всі партії та кандидати використовують у своїй агітації теми АТО та люстрації, що також призводить до деяких спекуляцій. Також варто зазначити, що так звана «сміттєва люстрація» була поодинокою, а зараз набирає демократичних, цивілізованих, законних форм. Наприклад, інформування громадян про діяльність та голосування народного депутата, який зараз є кандидатом.

Крім того, аналітик відзначив, що в російських ЗМІ інформація про перебіг виборчої кампанії в Україні, в тому числі й від КВУ, перекручується. Через це може скластися враження, що в Україні – «політичний базар», що не є правдою. Також ЗМІ транслювали меседж білоруського спікера, яка назвала українські вибори «великою авантюрою», що теж сприяє хибному сприйняттю ситуації. Кошель наголосив, що у порівнянні з 2012 роком, перебіг цього виборчого процесу відбувається набагато краще та демократичніше.