У Тернополі відбулось громадське обговорення змін до законодавства про місцеві вибори

3 липня 2015 року у місті Тернополі відбулося громадське обговорення питань удосконалення виборчого законодавства в Україні. 

Організатором заходу виступила Тернопільська обласна і Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» за підтримки Уряду Королівства Нідерландів.

У обговоренні взяли участь 34 експерти, які представляли органи місцевого самоврядування, політичні партії, громадські організації та засоби масової інформації регіону.

Як повідомила голова Тернопільського обласного осередку КВУ Тетяна Тарасенко, метою подібних обговорень є залучення найширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для встановлення ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб'єктами виборчого процесу.

Експерт з виборчого права Володимир Курило у своєму виступі охарактеризував суть запропонованих законодавцями змін до процедури обрання депутатів місцевих рад та міських, сільських і селищних голів.

Також він зупинився на низці положень прийнятого Верховною Радою у першому читанні законопроекту, які, на його думку, мають суперечливий характер і потребують доопрацювання.

Зокрема юрист вказав на те, що відсутність відповідальності суб’єктів виборчого процесу за порушення вимог Закону про місцеві вибори, робить їхні протиправні дії безкарними, і через це ми можемо бути свідками чергових масових порушень в ході виборчого процесу.

На думку експерта, варто було б залишити право внесення до уточненого списку виборців, виборця на підставі рішення суду в день голосування і таким чином надати можливість громадянину здійснити своє волевиявлення.

«У запропонованому законопроекті відсутня пряма норма яка би врегулювала одвічні питання, щодо  можливості осіб, які мають право бути присутніми на засіданнях комісії, в тому числі й під час підранку голосів та встановлення результатів на виборчій дільниці, права доступу до приміщення в якому це відбувається після 20:00», - каже Володимир Курило.

До обговорення жваво долучилися й інші, присутні на зустрічі експерти. У підсумку було напрацьовано низку пропозиції щодо проекту нового закону про вибори до місцевих рад.

Зокрема рекомендовано чітко врегулювати відповідальність порушення законодавства про вибори, у тому числі - відповідальність за підкуп під час виборчих перегонів, врегулювати питання розміщення агітаційних наметів, заборонити участь у виборах блоків політичних сил, знизити відсотковий прохідний бар’єр, зобов’язати ЗМІ проводити просвітницьку кампанію з виборчих питань, окреслити граничну межу виборчого фонду кандидатів, зробити відкритою інформацію про коефіцієнт для кожного виборчого округу.

Крім того пропонується, аби суб’єктами виборчого процесу могли бути й громадські об’єднання, які протягом останніх півтора року показали уміння  вирішувати складні питання та високу активність.