У Харкові обговорили можливі зміни до законодавства про місцеві вибори

2 липня у Харкові відбулося громадське обговорення питань удосконалення законодавства про місцеві вибори в Україні. 

Організатором заходу виступило Харківське обласне відділення та ВГО «Комітет виборців України» за підтримки Уряду Королівства Нідерландів.

У обговоренні брали участь експерти, представники партій і громадських організацій, депутати місцевих рад і органів влади, журналісти, які обговорили законопроект № 2831-3, прийнятий Верховною Радою України в першому читанні 18 червня 2015 р.


У вступному слові керівник Харківського обласного відділення Комітету виборців України Михайло Камчатний зазначив, що метою подібних обговорень є залучення найширшого кола експертів, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для встановлення ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб'єктами виборчого процесу.

З основною доповіддю виступив експерт Харківського обласного відділення Комітету виборців України Віталій Носачов, який презентував і розкрив новації в законопроекті, який стане основою для закону про місцеві вибори. Однак експерт зауважив, що доцільно було б передбачити рейтингування кандидатів не за кількістю голосів з урахуванням коефіцієнту вирівнювання, а за відсотковим відношенням набраних ними голосів до кількості виборців, які проголосували у їх окрузі. Це дозволить нівелювати для кандидатів в окрузі вплив явки виборців і результатів на спеціальних виборчих дільницях при стаціонарних лікувальних закладах на загальний результат. Також позбавить ЦВК марудної роботи по вираховуванню коефіцієнту вирівнювання для територіальних виборчих округів по всій країні. Щодо висування кандидатів, то варто передбачити, що місцева організація партії (блоку), якщо вже висуває 2-х кандидатів в окрузі на певних місцевих виборах, то це мають бути 2 кандидати в усіх округах. Або дозволити висувати місцевим організаціям партій (блокам) лише по одному кандидату в окрузі.

Олександр Коновал, секретар Харківської обласної виборчої комісії у своїй доповіді зробив акцент на проблемах, які можуть знову виникнути при формуванні виборчих комісій усіх рівнів. Він запропонував формувати територіальні комісії, щонайменше, за півроку-рік до виборів, щоб члени комісії могли підучитися та вникнути в суть питань, які належить вирішувати на виборах. Також, Олександр Коновал зазначив про необхідність проведення обов'язкового навчання та сертифікації членів комісій, введення елементів автоматизованої процедури реєстрації кандидатів, підрахунку голосів, встановлення результатів тощо.

В заключній доповіді Михайло Камчатний зазначив, що цій законопроект у порівнянні з минулими значно кращій, бо враховує принцип політичної структуризації на місцевому рівні, майже вивірений у процедурних питаннях, при встановлені результатів голосування вводить коефіцієнт пропорційності представництва депутатів від виборців, дає шанс новим демократичним політичним силам об'єднатися в виборчі блоки, і, мабуть, найголовніше, фактично нівелює «гречкосійство» і підкуп виборців, які були поширені при чистій мажоритарній системі.

Після доповідей між учасниками громадського обговорення відбулася дискусія.