ҐЕНДЕРНИЙ МОНІТОРИНГ КВУ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ 2015 (ЗАЯВА №4)

КВУ проаналізував результати виборів до міських рад м. Києва та міст-обласних центрів.

За даними з 19 міських рад, щодо яких вже оприлюднено офіційні результати, обрано 190 депутаток та 842 депутати. Таким чином, середній рівень представництва жінок в міських радах – 18,4%. 

Найбільший рівень представництва жінок – у Чернігівській міській раді, 33,3%. 14 з 42 новобраних депутатів цієї ради – жінки. У Львівській міській раді рівень представництва жінок досяг 25%, з 64 новообраних депутатів, 16 є жінками.

Найнижче представництво жінок – у Івано-Франківській, Кіровоградській міських радах (по 9,5%) та міській раді Ужгорода (8,3%). З 36 депутатів Ужгородської міської ради тільки 3 жінки.

Такий результат не відповідає представництву жінок серед кандидатів до міських рад на рівні 32,1%. В кандидаток-жінок були менші шанси бути обраними, ніж в кандидатів-чоловіків. 

Зі 190 депутаток, обраних за результатами виборів, 11 (або 5,8%) були лідерами партійних списків.

У попередніх заявах за проміжними результатами ґендерного моніторингу КВУ вже звертав увагу на непропорційну фінансову та організаційну підтримку агітації жінок-кандидаток з боку партій, недостатнє представництво жінок в органах управління партій на місцевому та центральному рівні, а також непропорційне представництво жінок серед лідерів списків, які гарантовано отримують мандат за умови подолання партією 5% бар’єру.

Комітет виборців України наголошує, що формального виконання квот при реєстрації списків кандидатів недостатньо для забезпечення рівних можливостей для жінок для участі в політичному житті. Для забезпечення жінкам-кандидаткам рівних можливостей бути обраними необхідна пропорційна фінансова та організаційна підтримка з боку політичних партій.

КВУ закликає політичні партії бути більш відкритими до залучення жінок до керівних органів партії як на центральному рівні, так і на рівні місцевих осередків. Активна участь жінок у внутрішньопартійній діяльності в перспективі сприятиме ширшому представництву і у місцевих радах.

Ґендерний моніторинг здійснюється в рамках діяльності КВУ «Ґендерний моніторинг та сприяння фактичній ґендерній рівності на місцевих виборах 2015 року в Україні» за підтримки Ради Європи. Висловлені тут думки жодною мірою не відображають офіційну позицію Ради Європи».