ЗВІТ ЗА 2007 РІК "КВУ оцінив процес голосування на позачергових виборах народних депутатів"

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка з 1994 року здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. З офіційним початком кампанії по позачерговим виборам народних депутатів України КВУ розпочав моніторинг виборчого процесу у всіх регіонах України.

За час передвиборчої кампанії провів 300 тренінгів для 33 тисяч членів дільничих виборчих комісй. Також проведено просвітницьку кампанію для виборців, в ході якої проведено 400 виїздів в населенні пункти України, поширено понад 600 тисяч примірників друкованих матеріалів.

В день голосування КВУ по всій Україні працює 4 тисячі спостерігачів КВУ.

 

За підсумками спостереження за процесом голосування КВУ констатує:

 

  1. Процедура голосування пройшла у вільній та прозорій обстановці. Найбільшою проблемою стали списки виборців, якість яких безпрецедентно низька. Однак ці проблеми порушили права виборців всіх політичних сил в усіх областях України і тому не дали незаконних переваг жодній з політичних партій.
  2.  Окрім якості списків КВУ зафіксував інші проблеми пов’язані з організацією виборів: брак виборчих бюлетенів на дільницях, порушення прав спостерігачів на доступ до процесу голосування, нестиковка в процедурах уточнення списків між виборчими комісіями і судами, порушення процедур відкриття дільниць, порушення процедур  голосування поза межами дільниць.
  3. Також КВУ фіксував нечисленні спроби порушити або обійти закон  з боку місцевих штабів політичних партій. Серед таких порушень – прихована агітація в день виборів, вкидання кількох бюлетенів одним виборцем, спроби купівлі бюлетенів, вплив на результати екзіт-полів. Проте КВУ не має даних про скоординовані всеукраїнські кампанії масових фальсифікаціях з боку жодної політичної сили.
  4. В той же час, деякі штаби проводили діяльність щодо максимальної мобілізації своїх прихильників – телефонні дзвінки, розсилка СМС-повідомлень, надання транспорту, заклики через ЗМІ. В разі якщо ці дії не супроводжувались агітацією, КВУ не вбачає в цьому порушення.
  5. КВУ відмічає, що правоохоронні органи на момент голосування намагалися забезпечити захист прав виборців під час голосування. Щоправда, до КВУ надходили скарги про постійну присутність співробітників МВС в приміщеннях виборчих дільниць, що суперечить виборчому законодавству.
  6. КВУ прогнозує загострення ситуації під час підрахунку голосів на дільницях, просить спостерігачів і всіх членів комісій залишатися на дільницях до остаточного затвердження протоколу. КВУ просить ЦВК публікувати на веб-сайті Комісії результати голосування по кожній дільниці по мірі надходження електронних протоколів, а також негайно реагувати на будь-яку інформацію про фальсифікації.
  7. За даними КВУ, ввечері 30 вересня починається відправка прихильників різних політичних сил з регіонів до Києва. КВУ очікує прибуття до 50 тисяч мітингувальників і просить співробітників ДАІ не перешкоджати прибуттю колон автобусів, якщо їх водії та пасажири не будуть порушувати законодавтсво, та не матимуть при собі зброї.
  8. Загальна нервовість місцевих штабів приводить до непрофесійних заяв, взаємних звинувачень, часто на межі параної, коли політичних опонентів звинувачують в дивних і нелогічних речах.

 

Прес-служба КВУ