Звіт КВУ за результатом спостереження за проміжними виборами народного депутата 26 липня 2015 р.

Всеукраїнська громадська організація “Комітет виборців України” проводила довготермінове спостереження на довиборах в 205 окрузі (м. Чернігів), а також спостереження в день голосування. В день виборів та під час підрахунку голосів акредитовані спостерігачі КВУ працювали на дільницях, в окружній виборчій комісії та в мобільних групах.

           Виборча кампанія з проміжних виборів народного депутата України в ОВО №205 проходила в умовах високої конкурентності між кандидатами, безпрецедентних порушень чинного законодавства щодо підкупу виборців та незаконної агітації. Окрім цього, спостерігався надзвичайно високий рівень криміналізації виборчого процесу, який супроводжувався діями силового характеру, псевдозамінуваннями, активною участю у виборах мілітаристських структур та їх представників. В день виборів та під час підрахунку голосів було зафіксовано незначну кількість порушень виборчого законодавства, які суттєво не вплинули на результат волевиявлення. 

1. Реєстрація кандидатів в народні депутати

На проміжних виборах народного депутата в одномандатному виборчому окрузі № 205 на Чернігівщині було встановлено всеукраїнський рекорд з кількості зареєстрованих кандидатів – 127. Реєстрацію частини кандидатів Центральна виборча комісія скасувала до дня виборів і загалом до виборчого бюлетеня було внесено 91 кандидата. Основні кандидати використали реєстрацію великої кількості технічних кандидатів для встановлення контролю над дільничними виборчими комісіями.

2. Передвиборна агітація, підкуп виборців

Протягом виборчої кампанії з проміжних виборів в ОВО №205 спостерігачі ВГО КВУ реєстрували низку дій, які можна кваліфікувати як факти прямого і непрямого підкупу виборців. Від імені кандидатів в народні депутати С. Березенка та Г. Корбана проводились концерти за участю відомих музичних виконавців, відкривались дитячі майданчики та інші об‘єкти соціальної інфраструктури м. Чернігова. Кандидат В. Зуб, якого підтримує партія «Самопоміч», супроводжував свою кампанію наданням соціальних послуг для виборців ОВО №205.

В м. Чернігові протягом тривалого часу також проводився відкритий непрямий підкуп виборців. Так, впродовж двох тижнів діяло 5 пунктів з роздачі продуктових наборів від імені благодійного фонду «Укроп», назва і символіка якого збігаються із однойменною політичною партією. Окрім цього, кандидат в народні депутати Г. Корбан публічно заявляв, що ці пункти роздають продукти від його імені. За різними оцінками такі відкриті механізми непрямого підкупу виборців охопили понад 40 000 жителів, що проживають на території одномандатного виборчого округу №205. При чому практика схиляння виборців до продажу голосів продовжувалась і в день голосування.

На проміжних виборах в ОВО №205 також спостерігався надзвичайно високий рівень криміналізації виборчого процесу. Про це свідчать: а) псевдозамінування Центрвиборчкому та окружної виборчої комісії; б) велика кількість осіб, які, ймовірно, прибули на запрошення штабів кандидатів в народні депутати; в) вилучення правоохоронними органами великої кількості вогнепальної зброї, боєприпасів в осіб, наближених до кандидатів в народні депутати.

Особливістю виборчої кампанії в ОВО №205 стало використання великої кількості соціологічних опитувань, які мають ознаки замовних. Результати опитувань від 6 різних соціологічних організацій публікувались під час виборчої кампанії без вказування методики і помітно відрізнялись своїми оцінками щодо того, хто стане переможцем в ОВО №205.

На проміжних виборах також мали місце псевдогромадські ініціативи, які використовувались кандидатами в народні депутати задля маніпуляцій думкою виборців. Так, одна з ініціатив під назвою «Підкуп-стоп» працювала в інтересах штабу одного із кандидатів в народні депутати, хоч була анонсована як спільна ініціатива ряду громадських організацій без вказування назв цих організацій. Варто також зазначити, що громадська ініціатива з такою назвою вже раніше проводилась ВГО «Комітет виборців України» під час різних виборів, починаючи з 2010 р.

3. Фінансування виборчої кампанії

За декілька днів до початку дня виборів ЦВК винесла попередження 54 кандидатам, зареєстрованим в ОВО №205. Причиною такого рішення Центрвиборчокому стало порушення з боку кандидатів термінів відкриття рахунків виборчих фондів. Відповідно до Закону «Про вибори народних депутатів України» кандидат у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі зобов’язаний відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня його реєстрації. Факт не відкриття власних виборчих фондів кандидатами в народні депутати може свідчити про їх технічний характер.

Також на сайті ЦВК було оприлюднено 15 проміжних фінансових звітів, серед яких були звіти усіх основних кандидатів. У той же час 22 кандидати, які вчасно відкрили рахунки своїх виборчих фондів, не подали проміжних фінансових звітів.

4. Офіційні спостерігачі 

Всього 4 громадські організації отримали дозвіл у ЦВК мати офіційних спостерігачів на цих виборах. Однак, зареєстрували таких спостерігачів лише 2 громадські організації — ВГО КВУ та Всеукраїнська громадська організація «Передові правові ініціативи». Варто відзначити, що 82 з 86 офіційних спостерігачів були спостерігачами ВГО «Комітет виборців України». В ОВО №205 також було зареєстровано 2052 офіційні спостерігачі від кандидатів у народні депутати, тобто близько 25 офіційних спостерігачів на одну виборчу дільницю. Така велика кількість спостерігачів від кандидатів перешкоджала нормальній роботі дільничних виборчих комісій і утруднювала адміністрування виборчого процесу.

Крім того, окружна виборча комісія ОВО №205 у своїх постановах № 44 і 54 відмовила у реєстрації ряду офіційних спостерігачів від кандидатів у народні депутати, оскільки запропоновані особи уже були обрані членами дільничних виборчих комісій.

5. Голосування в день виборів, підрахунок голосів

Під час голосування спостерігачі КВУ відзначали низку проблем. Серед незначних порушень — відсутність інформаційних табличок та плакатів кандидатів на виборчих дільницях. Так, на виборчій дільниці №740998 члени виборчої комісії вивісили інформаційні плакати кандидатів в народні депутати лише після зауваження спостерігачів.

Мали місце і більш серйозні порушення. Зокрема, недотримання режиму тиші в день виборів: у місті були помітні чисельні агітаційні плакати та зовнішня політична реклама різних кандидатів.

Про криміналізацію виборчого процесу свідчить присутність в день голосування великої кількості псевдожурналістів з підробленими посвідченнями газети КВУ «Точка зору». Спостерігачі КВУ відмічали присутність близько 40 таких осіб. Мобільні групи КВУ затримали шістьох з них і передали міліції. Оформлено відповідні заяви про відкриття кримінального провадження. На підроблених посвідченнях, вилучених міліцією, сфальсифіковано відбиток печатки організації, а також підпис керівника організації — Олексія Кошеля. На частині підробок було вдруковано підпис народного депутата Черненка О.М., колишнього керівника організації, про що він також дав свідчення міліції. Вочевидь, порушники заволоділи старим зразком посвідчення і наробили копій, не потурбувавшись навіть про те, щоб замінити на підробці підпис керівника організації. На частині посвідчень стояла актуальна дата, на інших дата видачі — 15 вересня 2015 р. Комітет виборців України розцінює цей випадок як спробу дискредитації організації та громадського спостереження загалом, і буде слідкувати за проведенням належного розслідування.

Окрім того, члени комісій порушували норми законодавства щодо присутності офіційних спостерігачів кандидатів та представників ЗМІ. Спостерігачі КВУ неодноразово фіксували випадки, коли на одній дільниці були присутні відразу кілька представників від одного кандидата чи ЗМІ. В деяких випадках кількість спостерігачів від одного кандидата на дільниці сягала 3-4 осіб, в тому числі по 4 псевдожурналісти на одній дільниці. Таке порушення пояснюється великою кількістю спостерігачів та представників ЗМІ, що ускладнювало контроль за їх кількістю від одного кандидата/ЗМІ членами виборчих комісій.

Спостерігачі КВУ відмітили також присутність відразу на декількох дільницях молодиків спортивної статури, що чергували біля входу в приміщення для голосування. Такі дії не є порушенням законодавства, проте присутність таких осіб могла створювати тиск на виборців та членів комісій.

Фіксувалися окремі спроби виборців сфотографувати заповнений бюлетень. Так, на дільниці №740094 молодий чоловік сфотографував бюлетень на смартфон. Оформлення порушення здійснив наряд міліції, що прибув на виклик.

Спостерігачі КВУ зафіксували спробу організації виборчої «каруселі». На дільниці №741024 чоловік намагався вкинути в скриньку порожній папірець під виглядом бюлетеня, а незаповнений виборчий бюлетень винести з приміщення для голосування. Було викликано міліцію, спостерігачі склали акт про порушення.

Напередодні закриття дільниць спостерігачі КВУ відмітили активізацію працівників правоохоронних органів, які більш оперативно реагували на виклики, а також виводили з приміщення для голосування осіб, що не були уповноважені там знаходитись.

Спостерігачі також відзначили випадок виведення журналістів з приміщення для підрахунку голосів. Так, члени комісії дільниці №741010 вивели трьох журналістів від Інтернет-ЗМІ, які вимагали протокол, не передбачений виборчим законодавством.

Під час підрахунку голосів на двох дільницях виникала загроза вторгнення. Так, голова ДВК №740995 отримала попередження про можливий штурм від міліції. В той час як міліція забезпечила посилену охорону будівлі, члени комісії та спостерігачі забарикадувались на дільниці.

Крім того, на дільниці №740998 за декілька хвилин до закриття вимкнулось світло, а згодом під’їхала група невідомих осіб, що намагались проникнути на дільницю, вдаючись до погроз та спроб виламати двері. Комісія відмовилась виконувати їхню вимогу, натомість зачинила всі вікна та провела підрахунок під єдиною переносною лампою. Ситуація нормалізувалась за сприяння наряду міліції, що прибув на виклик. Світло до завершення підрахунку так і не відновили.

Підрахунок голосів відбувався з незначними процедурними порушеннями, як, наприклад, плутанина з черговістю підрахунку невикористаних виборчих бюлетенів та контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів, або визнання недійсним бюлетеня, де зроблено більш як одну позначку навпроти прізвища кандидата, але зміст волевиявлення виборця не викликає сумнівів. Загалом такі помилки не вплинули на результати волевиявлення.

Варто зазначити, що після завершення голосування будо оприлюднено результати трьох екзит-полів,  але тільки екзит-пол Центру соціальних та маркетингових досліджень «SOCIS», виконаний на замовлення КВУ, показав результат в межах припустимої похибки. КВУ відзначає, що використання політичними силами замовних екзит-полів може використовуватись для підриву довіри до результатів виборів у разі, якщо буде проводитись оскарження результатів.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Міністерству внутрішніх справ при плануванні своєї роботи на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 р. брати до уваги рекомендації громадських організацій щодо забезпечення громадського порядку під час виборчого процесу. Представники ВГО КВУ, інших організацій неодноразово звертались до керівництва УМВС в Чернігівській обл. із проханням посилити заходи безпеки задля нормалізації виборчого процесу в ОВО №205. Однак активність МВС в цьому питанні проявилась лише за три дні до дня виборів, коли рівень можливої напруги в окрузі досяг свого максимуму.

2. МВС при розслідуванні злочинів, пов’язаних із прямим та непрямим підкупом виборців, максимально долучати до своєї роботи громадські організації та засоби масової інформації. Надзвичайно важливо, щоб виборці та суб'єкти виборчого процесу були поінформовані про порушені кримінальні справи та настання відповідальності. Максимальний публічний резонанс може зменшити масштаб подібних порушень на місцевих виборах восени 2015 р.

3. Верховній Раді України внести необхідні зміни до законодавчих актів, якими більш чітко виписати склад такого злочину, як підкуп виборців. Передбачити, що підкуп передбачає у тому числі надання неправомірної вигоди виборцю благодійними фондами, громадськими організаціями, які мають назви, співзвучні з назвами партій-суб’єктів виборчого процесу, кандидатами, або використовують таку ж комбінацію позначень (слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації  кольорів), яку використовує партія-суб’єкт виборчого процесу, кандидат при передвиборній агітації.

4. Керівництву МВС провести службове розслідування щодо дій працівників правоохоронних органів, які відмовлялись перешкоджати масовій роздачі продуктових наборів в ОВО №205.

5. Порушити кримінальні справи проти осіб, які здійснювали підкуп виборців під час виборчого процесу.

6. Верховній Раді невідкладно прийняти Закон, який би дозволив здійснювати державні закупівлі товарів, робіт і послуг для підготовки та проведення виборів і референдумів без тендерних процедур. Внести в перелік випадків, на які не поширюється чинність закону «Про здійснення державних закупівель» також послуги з підтримки, обслуговування й модифікації інформаційно-аналітичної системи «Вибори» або її складових підсистем. Зупинити практику проведення проміжних виборів в борг, що мало місце в ОВО №205 та призвело до спекуляцій щодо можливого зриву виборчої кампанії.

7. Верховній Раді внести необхідні зміни до законодавства, що дозволять ЦВК скасовувати реєстрацію кандидатів, які не відкрили рахунків виборчих фондів. Не відкриття рахунків виборчих фондів свідчить про «технічність» таких кандидатів, відсутність у них намірів вести передвиборчу кампанію. Крім того, не відкриття таких рахунків є доволі об’єктивним критерієм для скасування реєстрації кандидата, тому не може бути використаний ЦВК для зловживань.