КВУ про хід виборчого процесу на Черкащині

На 30 квітня 2017 року призначены перші місцеві вибори в 4-х об'єднаних територіальних громадах Черкаської області. Зокрема, депутатів сільських рад і відповідних сільських голів обиратимуть в  Селищенській, Степанецькій та Ротмістрівській об'єднаних територіальних громадах, а також депутатів міської ради і міського голову обиратимуть в Шполянській об’єднаній територіальній громаді.

Під час виборчої кампанії на виборах в об’єднані територіальні громади Черкаська обласна організація Комітету виборців України проводила моніторинг виборчої кампанії на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.

ШПОЛА

Виборча кампанія в Шполянській міській ОТГ практично відразу показала, де в Черкаській області буде гаряче. За три тижні до виборів тут було продемонстровано класичний набір брудної виборчої кампанії: маніпуляції з виборчими комісіями, неправомірна агітація та перешкоджання їй, кандидати-двійники, непрямий підкуп виборців.

Агітація. 20 квітня стало відомо, що ВО «Черкащани» здійснюють агітацію роздаючи пакетики з насінням. Вартість «благодійної допомоги» прихильникам партії не дотягує до «підкупу»: пакетики насіння буряка фактично є формою агітації, оскільки мають відповідне маркування політичної партії. Тим не менш сприймаються як непрямий підкуп виборців спостерігачами 
http://ridnyi.com.ua/news/2017/04/20/post-4644

Головний редактор газети «Шполянські вісті» Анатолій Вікторук відмовив ВО ЧЕРКАЩАНИ в друку агітаційних матеріалів, незважаючи на наявність офіційного договору про публікацію політичної агітації. Мотиви розкрито у відповіді газети: «В зв’язку з тим, що газета "Шполянські вісті" виходить 27 квітня 2017 року, а це останній випуск перед виборами 30 квітня, згадані в надісланих матеріалах особи (їх прізвища згадуються) та представники політичних партій не матимуть змоги заперечити чи спростувати поширену інформацію, оскільки наступний номер газети виходитиме лише після виборів, редакція не може опублікувати надіслані вами матеріали». Спостерігач повідомляє, що в цій агітації мали бути інтерв’ю місцевих ВІП-осіб і їх позиції, чому вони голосують за ВО «Черкащани». 

Політичні сили Шполянського району (партії Блоку Петра Порошенка «Солідарність», Радикальної партії Олега Ляшка, партії ВО «Батьківщина», партії «Народний Рух України», партії «Укроп»)  оприлюднили звернення до Президента України, в якому звинуватили ВО «Черкащани» в застосуванні адмінресурсу – агітації головою райради, тиску депутатами облради на членів виборчих комісій – та закликали втрутитися в ситуацію. 
http://shpolavisti.com.ua/vlada/6079-spilna-zaiava-politychnykh-syl-shpolianskoho-raionu


Виборча комісія. 
19 квітня ЦВК констатувала наявність систематичних порушень Шполянською міською виборчою комісією вимог законодавства України під час прийняття рішень; звернула увагу на порушення в організації роботи та веденні діловодства цієї виборчої комісії, а також на порушення умов зберігання її печатки. В зв’язку з цим достроково припинено повноваження всього її складу.  
http://provce.ck.ua/tsvk-dostrokovo-prypynyla-povnovazhennya-vsoho-skladu-shpolyanskoji-miskoji-vyborchoji-komisiji/

19 квітня Шполянський районний суд зобов’язав  працівників поліції розпочати розслідування стосовно колишнього голови Шполянської міської виборчої комісії Тетяни Ляшенко, за фактом скоєння злочину, передбаченого ч.2 ст. 158 КК України (підробка виборчих документів). 
http://provce.ck.ua/sud-zobovyazav-politsiyu-rozsliduvaty-fakt-falsyfikatsiji-dokumentiv-holovoyu-shpolyanskoji-mvk/

22 квітня на засідання Шполянської РТВК було оголошено постанову ЦВК про дострокове припинення повноважень міської виборчої комісії, головою якої була представник ВО«Батьківщини» Тетяна Ляшенко, та більшістю в дев’ять голосів обрано її новий склад.  
23 квітня на перше засідання комісії не з’явились одразу 10 членів. Серед відсутніх: три представники партії  БПП «Солідарність» на чолі з головою новоствореної міської виборчої комісії, «Батьківщина», Радикальна партія Ляшка та Опозиційний блок.  
http://provce.ck.ua/bpp-opoblok-batkivschyna-ta-radykaly-mozhut-zirvaty-vybory-na-shpolyanschyni/

Після звернення до керівництва обласного осередку БПП вдалось таки в той же день, пізніше, зібрати кворум. На цьому засіданні з’ясувалось, що нормальному виконанню роботи МТВК заважає відсутність печатки: колишня голова виборчої комісії від ВО «Батьківщина» Тетяна Ляшенко не з’явилась на засідання комісії аби передати печатку, ключі від сейфу та відповідні документи новому голові. Спостерігачі повідомляють, що згодом Т.Ляшенко все ж передала печатку і документи новому голові.
http://provce.ck.ua/cherkaske-bpp-zabezpechylo-kvorum-na-shpolyanskij-mvk/
http://procherk.info/news/7-cherkassy/52218-chergovij-skandal-na-viborah-u-shpoli

Кандидати. 
Кандидат на посаду міські голови Шполянської ОТГ (від БПП) Валентин Лук’яненко звернувся із позовом до суду зі скаргою на рішення ТВК та вимогою скасувати реєстрацію одного з кандидатів, чинного мера Шполи Сергія Кравченка. Такі дії були засудженні керівництвом обласного осередку БПП:  його очільник, Сергій Кудактін заявив, що партійні юристи розглядають можливість відкликання Валентина Лук’яненка як кандидата від Блоку Петра Порошенка, оскільки його неузгоджені дії негативно впливають на імідж партії
http://infomist.ck.ua/bpp-hoche-vidklykaty-svogo-kandydata-po-shpoli-cherez-skandalnyj-sud/

Заява була відхилена, подано апеляцію.
http://infomist.ck.ua/politychni-oponenty-ne-zalyshayut-nadiyi-znyaty-kravchenka-z-vyboriv/

Чорний піар
В цей же день з електронної адреси Шполянської міської ради було здійснено масову розсилку листа, який можна кваліфікувати як «чорний піар» на адресу кандидата Сергія Кравченка. 
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207372893875112&set=a.10201929620156671.1073741828.1669425269&type=3&theater

Гаряча точка
24 квітня Голова Комітету виборців України Олексій Кошель повідомив, що місто Шпола є головною «гарячою точкою» на виборах в об’єднані територіальні громади, які відбудуться 30 квітня. Зокрема, у повідомленні наголошувалось, що у Шполянській об’єднаній громаді виборчий процес супроводжується використанням «чорного піару», залякуванням кандидатів, членів виборчих комісій та підкупом виборців. КВУ висловив побоювання, що новостворена МТВК не має достатніх навичок, а недосвідченість і незлагодженість у роботі комісії може призвести до серйозних наслідків і навіть до зриву виборів. 
Окремо КВУ закликав Міністерство внутрішніх справ України вжити необхідних заходів для недопущення порушень чинного законодавства в день виборів у зазначеній громаді. Також КВУ звернувся до ЦВК з проханням надати необхідну допомогу та проконтролювати діяльність Шполянської міської виборчої комісії.
http://www.cvu.org.ua/nodes/view/type:news/slug:KVU%3A%20m.%20Shpola%20–%20osnovna%20«haryacha%20tochka»%20na%20vyborakh%2030%20kvitnya

СТЕПАНЦІ

На виборах до Степанецької селищної ради застосовується технологія реєстрації кандидатів-двійників з прізвищем Яременко.
Кандидати активно розповсюджують чутки, агітуючи за себе, такого зразку: «якщо переможе кандидат Л, то переглянуть плани формування опорної школи».
Варто відзначити використання окремими кандидатами практики розповсюдження від свого імені «харчових кошиків», проведення ремонтів та благоустрою територій, безкоштовної оранки городів.
Головна боротьба відбувається між Вірою Ласкавою та Олександром Яременком. Місцеві спостерігачі відмічають, що це є вибір між поганим і гіршим, оскільки і той і інший будуть діяти не в інтересах громади, а в інтересах  ПРаТ «Миронівська птахофабрика» та ВО «Черкащани.
http://kanos.com.ua/NewsOpen/id_news_145875

РОТМИСТРІВКА

Зафіксовано порушення правил ведення агітації: одна із кандидатів на голову сільської громади проводила агітаційну роботу серед виборців спільно з головою дільничної виборчої комісії. РТВК відреагувала на скаргу і переобрала голову комісії. 
http://smila-ua.com/index.php/uk/politics/2919-politics-2017-04-21Довідково. У день виборів 30 квітня будуть працювати 2 мобільні групи ЧОО КВУ, які моніторитимуть хід голосування та  інформуватимуть громадськість про перебіг подій.