У Хмельницькому обговорили зміни до законодавства про місцеві вибори

23 червня 2015 р. у місті Хмельницькому відбулося громадське обговорення змін до законодавста про місцеві вибори в Україні. 

Організатором заходу виступила Хмельницька обласна організація КВУ і Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України». Громадське обговоренне пройшло в рамках проекту «Кампанія на підтримку нового закону про місцеві вибори та сприяння забезпеченню громадського порядку на виборчих дільницях, а також моніторинг виборчого процесу протягом місцевих виборів 25 жовтня 2015 року», який реалізується за фінансової підтримки Уряду Королівства Нідерландів.

 В обговоренні взяли участь десять експертів, які представляли органи влади, політичні партії, громадські організації та засоби масової інформації регіону. Всі  учасники погодились із тим, що проведення місцевих виборів в жовтні 2015 р. має важливе значення для реалізації реформ в Україні.

Як зазначив голова Хмельницького обласного осередку КВУ Юрій Ануфрієв, метою подібних обговорень є залучення якнайширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування законодавства про місцеві вибори в Україні.

Кандидат політичних наук Ігор Гаврада презентував присутнім внесені до Верховної Ради законопроекти про  проведення місцевих виборів та докладно зупинився на проекті закону № 2831-3, прийнятому в першому читанні. Після цього учасники обговорення розпочали предметну дискусію по суті прийнятого законопроекту. 

Фахівці запропонували свої зміни до законопроекту №2831-3, які можуть бути враховані при його розгляді в другому читанні.

Експерт Хмельницького ОО КВУ Швед В.Б., який має досвід роботи головою та заступником голови ОВК під час попередніх виборчих кампаній запропонував збільшити кількість днів для формування та роботи дільничних виборчих комісій. Він також зауважив, що частину другу статті 26 законопроекту №2831-3 варто доповнити пунктом 13 такого змісту «забезпечує передачу до відповідної територіальної виборчої комісії виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією».

Представник міської організації ВО «Батьківщина» Лев Бірюк вказав, що перші три або п’ять лідерів пропорційної частини партійного списку повинні фігурувати у виборчих бюлетенях на кожному окрузі. Він також запропонував передбачити, що особи, які за посадами є розпорядниками бюджету і набудуть статусу депутата місцевої ради не повинні і далі перебувати на посадах, а тому мали би написати заяву про звільнення.

Депутат міської ради від ВО «Свобода» Володимир Гончарук запропонував обмежити кількість подань від політичних партій членів ДВК за принципом – скільки висунуто кандидатів в депутати, стільки ж кандидатів в ДВК. Депутат також вказав, що для всіх партій варто встановити рівну кількість осіб, яких вони можуть висунути в територіальних виборчих округах: або 1, або 2 кандидати. В іншому випадку кандидати, які були висунені по одному отримають перевагу над кандидатами, яких по двоє.  

Координатор руху ЧЕСНО в Хмельницькій області Олег Черненко висловився за впровадження державного фінансування партій.