У Житомирі обговорили зміни до законодавства про місцеві вибори в Україні


24 червня 2015 року в Житомирі відбулося громадське обговорення питань удосконалення виборчого законодавства в Україні. 

Організатором заходу виступила громадська організація «Я люблю Житомир» і Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» за підтримки Уряду Королівства Нідерландів.

В обговоренні взяли участь 49 експертів, які представляли органи влади, політичні партії, громадські організації та засоби масової інформації регіону.

Як повідомила Олена Степерова (Житомирська філія Комітету виборців України), метою подібних обговорень є залучення найширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для встановлення ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб'єктами виборчого процесу.

Народний депутат Вадим Денисенко («Блок Петра Порошенка»), один з авторів законопроекту, презентував дані загальнонаціонального експертного опитування, в якому взяло участь понад 500 фахівців.

«Партії шукатимуть кандидатів, а кандидати натомість обиратимуть сильні партії. Тобто закон передбачає конкуренцію в середині партії, яка шукатиме адекватних людей. Якщо мова йде про міського голову, то він має розуміти, його мандатом є все місто, а не окремі райони чи вулиці. Ми прагнемо, аби у місцевих виборах не брали участь самовисуванці. Це переважно колишні регіонали, які маскуються під тим, що їх висуває громада», – зазначив народний депутат.

Місцеві експерти також долучилися до дискусії.

Так, політолог Володимир Піньковський вважає, що цей закон – гібридний, бо його основна новела полягає в тому, що у великих населених пунктах де проживає більш ніж 90 тисяч виборців вибори пройдуть суто за пропорційною системою, отже виключно за партійними списками та висуванцями від партій та блоків, а в малих – на змішаній, тобто на мажоритарній основі.

Журналіст та політолог Віктор Радчук не впевнений, що нововведення зараз себе виправдають.

«Ці вибори до органів місцевого самоврядування відбудуться  не на повний конституційний строк 5 років, а орієнтовно на 2 роки, бо в країні стартувала адміністративна реформа, яка формує абсолютно нові територіальні громади, з новими межами, функціями і повноваженнями», – зауважив експерт.

За результатами громадського обговорення змін до законодавства про місцеві вибори в Україні учасники визначили, що в Україні має бути прийнятий виборчий кодекс, який остаточно врегулює питання проведення виборів різних рівнів.

Прес-служба КВУ