В Ужгороді презентували новий законопроект про місцеві вибори та пропозиції щодо його вдосконалення

У громадському обговоренні законопроекту про місцеві вибори взяли участь експерти, науковці, депутати місцевих рад, а також представники громадськості та журналісти.

Захід відбувся 23 червня в Ужгородському прес-клубі реформ за ініціативи закарпатського осередку ВГО «Комітет виборців України» в рамках проекту «Кампанія на підтримку нового закону про місцеві вибори та сприяння забезпеченню громадського порядку на виборчих дільницях, а також моніторинг виборчого процесу протягом місцевих виборів 25 жовтня 2015 року», який реалізується за фінансової підтримки Уряду Королівства Нідерландів.

Як зазначив на початку обговорення представник КВУ на Закарпатті Дмитро Тужанський, на кожному учаснику обговорення лежить велика відповідальність донести ключові ідеї нового законопроекту до усіх потенційних учасників майбутніх місцевих виборів, включно із  закарпатськими виборцями. А також, за можливістю, вдосконалити його у вигляді рекомендації перед розглядом законопроекту № 2831-3 в другому читанні.

За словами експерта Андрія Шекети, який презентував основні положення нового законодавства, він особисто, як і більшість експертного середовища, не очікував, що у першому читанні ухвалять саме цю версію оновлення виборчого законодавства. Він відзначив, що уточнення про двотуровість виборів мера не просто для великих міст, а з кількістю виборців понад 90 000, є свідченням розуміння ситуації на Закарпатті, зокрема в Ужгороді, з боку авторів законопроекту. На думку Андрія Шекети, цю норму – принципово зберегти в остаточній версії закону. А ось щодо моделі «відкритих списків», то експерт радить ще попрацювати, щоб не вийшло так, що деякі громади взагалі залишаться без представників.

У ході обговорення законопроекту соціолог та керівник Карпатського центру полінгових досліджень Федір Шандор зауважив, якщо раніше ми були свідками брудних, не дуже або дуже брудних виборів, то цієї осені станемо свідками дуже оригінальних виборів, коли з огляду на нове законодавство до останнього не буде зрозуміло, хто ж проходить, а хто ні. Він також додав, що заборона самовисування та зміна принципу підрахунку результатів змусить, з одного боку, політичні сили вишуковувати дійсно рейтингових людей на місцях, з іншого, останні будуть домовлятися з політичними силами, які не заплямували себе.

Разом з тим, директор Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко розкритикував, що кожні вибори в Україні відбуваються по новому закону, але зауважив, що краще такий закон про місцеві вибори, ніж той, за яким вони проходили у 2010 році. Крім того, додав експерт, з ухваленням цього законопроекту форма випереджатиме зміст, адже ми досі не знаємо, які будуть остаточні повноваження на місцях, бо децентралізація досі не відбулася. Водночас, Віктор Пащенко запропонував проводити місцеві вибори кожні 2 роки, і розводити їх у часі з парламентськими та президентськими.

Також під час обговорення законопроекту учасники звернули увагу ще на кілька моментів. Так, громадський активіст Олександр Волосянський вказав на необхідність чіткіше виписати механізм відкликання депутатів. Зі свго боку депутат Ужгородської міської ради Ростислав Буланов зазначив, що заборона самовисування, «відкриті списки» та вибори мера у 2 тури очистять Ужгородську міськраду. Також він додав, що потрібно більше попрацювати над частиною про фінансування політичних партій. А на думку іншого депутата Ужгородської міської ради та кандидата у народні депутати на останніх парламентських виборах Віктора Щадея, у другому читанні треба переглянути прохідний бар’єр у напрямку його зменшення з 5% до 3%, аби дати шанс молодим партіям.

Прес-служба КВУ