Відбувся круглий стіл КВУ за участі експертів, народних депутатів, авторів законопроектів про місцеві вибори

У понеділок, 22 червня 2015 р.,  в приміщенні інформаційної агенції УНІАН відбувся круглий стіл за участі експертів КВУ, політичних експертів та народних депутатів, що брали участь в розробці законопроекту про місцеві вибори. Під час заходу учасники обговорили законопроект про місцеві вибори, що був ухвалений в першому читанні, та зміни, що можуть бути внесені до законопроекту протягом другого читання.

Усі учасники круглого столу погодились із тим, що, попри недоліки, які наразі містить законопроект, той варіант, який було прийнято, є консенсусом між різними політичними силами. Примітним є те, що за нього проголосували представники всіх п’яти фракцій парламентської коаліції.

Олексій Кошель, Генеральний директор КВУ, оприлюднив позицію Комітету виборців, перерахував переваги та недоліки законопроекту. Позитивно оцінивши механізми реалізації процесу голосування та підрахунку голосів, Олексій Кошель зауважив, що закон повністю не вирішує проблему торгівлі округами між членами однієї партії, не дає можливості уникнути ситуації підкупу виборців. Водночас можна говорити про те, що законопроект зменшує градус напруги у виборчих округах та частково вирішує питання технічних кандидатів, «клонів» та застосування інших маніпулятивних технологій. Генеральний директор КВУ вказав на те, що перед другим читанням законопроекту залишається низка питань, які потребують доопрацювання. Так, до сьогоднішнього дня відсутній справедливий та прозорий механізм розподілу коштів партійного фонду між кандидатами. Також, за його словами, необхідно доповнити законопроект нормою про повну заборону або жорстке обмеження платної політичної реклами та ТБ, радіо та біл-бордах у переод виборчої кампанії. Така норма дозволить перевести агітаційну кампанію у більш змістовну площину. Олексій Кошель наголосив на тому, що законопроект – є лише початком виборчої реформи, закликавши парламентську коаліцію підтримати ухвалення закону в другому читанні.

Вадим Денисенко, народний депутат від фракції ПП «Блок Петра Порошенка» підкреслив, конструктивну налаштованість парламентарів щодо законопроекту та висловив впевненість, що другого липня за результатами другого читання буде прийнято доопрацьований законопроект про місцеві вибори. 

Олександр Черненко, народний депутат від фракції ПП «Блок Петра Порошенка» вказав на ті положення законопроекту, які вже не можуть піддаватися зміні після ухвалення в першому читанні. Так, навіть після доповнень в ході другого читання законопроекту протягом передвиборчої кампанії кандидати від однієї партії будуть змагатись поміж собою за більш вигідний, з їхньої точки зору, округ. По-друге, за новою системою місцевих виборів складеться ситуація неоднорідної представленості округів. Деякі округи будуть перепредставлені, тоді як інші округи взагалі не будуть представлені в місцевих радах. Водночас народний депутат наголосив на тому, що сьогодні особливо гостро стоїть питання про те, чи будуть виборчі списки ухвалюватись центральними партійними органами, чи їх будуть складати місцеві та районні партійні осередки. Олександр Черненко висловив переконання, що другий варіант стимулюватиме розвиток міцної регіональної партійної структури.

Володимир Цибулько, політичний експерт, погодився з попереднім доповідачем: у другому читанні законопроекту має бути ухвалене формування партійних списків на місцях. В іншому разі закон про місцеві вибори лише зміцнить позиції місцевих еліт. Водночас розвиток регіональних осередків дозволить партіям посилити свої позиції на місцях та перевести діалог із виборцями в більш конструктивну площину.

Директор компанії «Berta Communications» Тарас Березовець висловив занепокоєння тим, що лишається обмаль часу для того, аби послідовно пояснити громадянам України особливості нової виборчої системи. На думку експерта, законопроект, що був ухвалений, є безперечно прогресивним, однак він потребує доопрацювань. Зокрема, Тарас Березовець висловився на підтримку пропозиції Комітету виборців України щодо мораторію на політичну рекламу.

З-поміж інших питань особливо жваві обговорення викликала тема механізмів просвіти виборців та навчання членів виборчих комісій. Євген Побережний, радник з виборів та урядування координатора проектів ОБСЄ в Україні, звернув увагу присутніх на те, що стаття 50, яка регулює ці питання в новому законі, лише формально підводить їх під загальні норми соціальної реклами. На думку експерта, бажано було б організувати просвіту виборців двома способами -  розміщення роз’яснювальних роликів перед політичної рекламою та поширення друкованих матеріалів в приміщеннях органів державної влади на місцях. Комплекс просвітницьких заходів із інформування виборців є надзвичайно актуальним питанням, особливо, якщо врахувати, що за соціологічними опитуваннями 49 % виборців готові продати свій голос (за даними Олександра Медведєва, голови експертної ради SocioStream).

На завершення заходу Святослав Пікуль, юрист Комітету виборців України, акцентував на проблемі нерівності кандидатів, висунутих однією місцевою організації партії, у територіальних округах. Він також звернув увагу народних депутатів на проблемні місця законопроекту, які бажано доопрацювати в другому читанні, зокрема питання про розмір виборчої застави для кандидатів до місцевих  рад.

 

Прес-служба КВУ