Голосування без паспорта, підвезення виборців та маніпуляції з бюлетенями, - КВУ про нові порушення

КВУ повідомляє, що в соціальних мережах масово поширюється маніпулятивна інформація щодо заповнення виборчих бюлетенів. Вказується, що потрібно не лише проголосувати за одного з кандидатів, але й одночасно викреслити прізвище іншого чи поставити інші позначки навпроти його прізвища. Один з таких дописів у соціальній мережі facebook отримав понад 35 тис. поширень. КВУ наголошує, що подібні дії можуть призвести до визнання бюлетенів недійсними. Відповідно до п. 5,6,8 ч. 26 ст. 78 Закону «Про вибори Президента України» бюлетені визнаються недійсними, якщо в них зроблено більш як одну позначку проти прізвищ кандидатів; якщо не поставлено жодної позначки; якщо неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця.

В Івано-Франківську (дільниця №260903) затримали виборця, який намагався винести бюлетень. Спроба винести бюлетень також мала місце на Запоріжжі (округ №75, дільниця №230894).

У низці регіонів зафіксовано спроби видачі бюлетенів для осіб, які не мають із документів, що належним чином посвідчують особу. Так, у Чернівецькій області в селі Подвірне (округ №203, дільниця №259) виявлені непоодинокі випадки, коли виборцям видають бюлетені без паспортів. Після зауваження з боку офіційних спостерігачів КВУ така процедура була припинена. Однак члени комісій вказали, що у них в селі так голосують завжди. На дільниці № 254 в селі Мамалига, а також на дільниці №249 в селі Костичани зафіксовано спробу видачу бюлетеня на підставі пенсійного посвідчення. На Запоріжжі (дільниця №231076) виборець вимагав видати йому бюлетень на основі закордонного паспорту. Йому відмовили, стався конфлікт. Втрутилася поліція, надавши виборцю роз’яснення щодо його прав.

У селі Грушвиця Друга Рівненської області (округ №153) на одній з дільниць член ДВК прийшов на роботу в нетверезому стані. Колеги його вивели в інше приміщення «протверезіти».

Спостерігачі КВУ повідомляють про випадки фотографування бюлетенів. Так, у місті Дніпро на дільниці №121311 виборець сфотографував заповнений виборчий бюлетень і оприлюднив його в соціальних медіа. Розпочато кримінальне провадження.

У місті Запоріжжя спостерігачі КВУ фіксують факти підвезення громадян до виборчих дільниць. За інформацією спостерігачів підвезення виборців здійснюють автомобілі зі стрічками зеленого кольору.