Аналіз проведення люстрації в Прокуратурі Рівненської області

Генеральним прокурором України видано розпорядження №39 від 05.02.2015 року «Про проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», яке оприлюднене на сайті Прокуратури Рівненської області.

П. 1 цього рішення встановлено дату початку проведення перевірки стосовно прокурорів обласного рівня з 11 березня 2015 року, а п. 2 цього рішення відповідальним за проведення перевірок визначено управління кадрового забезпечення Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури, відділ роботи з кадрами Головної військової прокуратури.

Посилання на текст розпорядження: http://pro.gov.ua/images/Downloads/normat-documenty/rozporyadgennya_39.pdf

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про очищення влади» організація проведення перевірки осіб (крім професійних суддів та осіб, зазначених в абзаці третьому цієї частини) покладається на керівника відповідного органу, до повноважень якого належить звільнення з посади особи, стосовно якої здійснюється перевірка. А згідно із п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про прокуратуру» Генеральний прокурор України призначає прокурорів на адміністративні посади та звільняє їх з адміністративних посад у випадках та порядку, встановлених цим законом.

План проведення перевірок відповідно до закону Україну «Про очищення влади», затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України №1025-р від 16 жовтня 2014 року, передбачає проведення перевірки прокурорів, перших заступників прокурорів та заступників прокурорів прокуратури областей у період березня-травня 2015 року.

П. 1 розпорядження Генерального прокурора України №39 від 05.02.2015 року «Про проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади» передбачає розпочати проведення перевірки стосовно прокурорів обласного рівня, їх перших заступників та заступників з 11 березня 2015 року. А п. 6 такого розпорядження вказує, що про виконання розпорядження необхідно поінформувати Генеральну прокуратуру України до 10 липня 2015 року.

Тому, вказана у наведеному розпорядженні дата початку проведення перевірок 11 березня 2015 року відповідає датам їх проведення, вказаним у загальному плані, затвердженому Кабінетом Міністрів.

Посилання на текст розпорядження Кабміну: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1025-2014-р

Рішення (розпорядження) №39 від 05.02.2015 року «Про проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади» оприлюднено на сайті Генеральної прокуратури України на наступний день після його прийняття о 12:00 год. 06 лютого 2015 року.

Посилання на текст розпорядження: http://www.gp.gov.ua/ua/normdoc.html

 

Заяви про застосування/незастосування заборон, визначених частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади» подано вчасно.

Прокурор, його перший заступник та заступники повинні були подати заяву протягом 10 днів з 11 березня 2015 року. Подання такої заяви не пізніше як на 10 день з дня початку перевірки у відповідному органі передбачає ч. 2 ст. 4 Закону України «Про очищення влади».

А, якщо особу приймають на роботу після початку перевірки в органі, то така заява подається особою, яка ще є претендентом на відповідну посаду. Це передбачає ч. 1 ст. 6 Закону України «Про очищення влади».

Прокурор Рівненської області Ковальчук Анатолій Дмитрович, його перший заступник Романчук Павло Іванович та заступники Боровик Андрій Володимирович, Купчик Віктор Степанович, Рябий Євген Іванович повинні були подати заяву протягом 10 днів з 11 березня 2015 року, що вони і зробили вчасно. Такі заяви подали 11 березня 2015 року. А заступник прокурора Рівненської області Таргоній Олександр Вячеславович згідно п. 1 розпорядження Генерального прокурора України №358 від 04 листопада 2014 року мав подати заяву впродовж 10 днів з 21 листопада 2014 року, що він і зробив вчасно. Подав заяву 21 листопада 2015 року. Адже, на той час він працював у Генеральній прокуратурі України.

Відповідно до інформації на сайті до керівництва Прокуратури Рівненської області належать:

http://pro.gov.ua/vidomosti-pro-pochatok-perevirok-zgidno-zakonu-ukrajini-pro-ochishchennya-vladi.html

Ковальчук Анатолій Дмитрович 

Заява

Декларація

Романчук Павло Іванович

Заява

Декларація

Боровик Андрій Володимирович

Заява

Декларація

Таргоній Олександр Вячеславович

Заява

Декларація

Купчик Віктор Степанович

Заява

Декларація

Рябий Євген Іванович

Заява

Декларація

На сайті Прокуратури Рівненської області є досить багато інформації щодо прокурорів обласних, спеціалізованих та районних прокуратур.

При цьому, цікавою є та обставина, що на сайті подано інформацію про результати перевірки по тих прокурорах, до яких не застосовуються заборони, передбачені Законом України «Про очищення влади». Натомість по більшості прокурорів інформації про їх невідповідність взагалі не наведено.

Окремо потрібно відзначити, що на сайті відсутня інформація щодо перевірки тих осіб, які працювали в Прокуратурі Рівненської області з 2013 року до призначення на вказані посади нових осіб у 2014 та 2015 роках. Частину з них було переведено в інші прокуратури або вони були звільнені чи звільнилися.

Так, згідно наявною на сайті Прокуратури Рівненської області на керівних посадах в ній раніше працювали:

- Присяжнюк Василь Степанович - з 2010 по 2013 (люстрували, див. інформація: http://34400.net/news/prokurora_jakij_buv_golovnim_na_rivnenshhini_ljustrovano/2014-10-29-2630 ).

- Черепаха Олександр Михайлович - з 2013 по 2014 (звільнився наприкінці лютого 2014 року, наразі працює в Запоріжжі керівником місцевого комунального підприємства: http://politrada.com/dossier/Aleksandr-Mikhaylovich-CHerepakha/ ).

- Кубрак Сергій Михайлович - з 2014 по 2015 (в квітні 2015 року звільнено за неефективну роботу: http://www.unn.com.ua/uk/news/1461805-s-kubraka-zvilneno-iz-posadi-prokurora-rivnenskoyi-oblasti  ).

Посилання на інформацію: http://pro.gov.ua/istoriya-prokuraturi-rivnenshchini.html

Є питання по тому, де та на яких посадах працювали в період 2013-2014 років заступники діючого прокурора області і він сам. Адже, повної біографії на сайті не має, а описано лише коротко.

Так, лише з інших відкритих джерел вдалося знайти інформацію про те, що нинішній перший заступник обласного прокурора Романчук П.І. у 2014 році був прокурором Рівненського району (посилання: http://4vlada.com/rivne/32871 ).

 

З липня 2010 по жовтень 2013 року Присяжнюк Василь Степанович очолював Прокуратуру Рівненської області. Люстровано в час, коли працював вже у Генеральній прокуратурі України. 

Через підлягання люстрації звільнили заступника обласного прокурора Патрикея Валерія Онисимовича (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register). Через люстрацію на Київщині звільнили колишнього заступника прокурора Рівненської області Мельника Юрія Івановича (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register ).

23.03.2015 року було застосовано заборону до першого заступника Прокурора Рівненської області Васюка Олександра Григоровича, який у період з 18.12.2013 року по 22.02.2014 року обіймав посаду зайняття якої є підставою для застосування передбачених законом обмежень. Справді, в реєстрі є інформація про те, що його було люстровано (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register ).

У відповідь на запит Генеральна прокуратура України повідомила, що 26 березня 2015 року було розпочато перевірку відносно прокурора Кубрака С.М. Проте, через його звільнення перевірку було припинено.

До Реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» внесені дані про:

колишнього заступника обласного прокурора Патрикея Валерія Онисимовича (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register );

колишнього заступника прокурора Рівненської області Мельника Юрія Івановича (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register );

колишнього прокурора Рівненської області Присяжнюка Василя Степановича (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register );

колишнього заступника прокурора Рівненської області Хомича Анатолія Сидоровича (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register ).

Не зрозуміло, де поділися колишні заступники прокурора Рівненської області Гіль Андрій Іванович та Романовський Олексій Миронович (посилання: http://lku.org.ua/registry/people/3984 ), але в офіційному реєстрі Мінюсту їх знайти не вдалося.

Водночас, у відповідь на запит Генеральна прокуратура України повідомила, що 23.03.2015 року було застосовано заборону до першого заступника Прокурора Рівненської області Васюка Олександра Григоровича, який у період з 18.12.2013 року по 22.02.2014 року обіймав посаду зайняття якої є підставою для застосування передбачених законом обмежень. Справді, в реєстрі є інформація про те, що його було люстровано (посилання: http://lustration.minjust.gov.ua/register ).

 

На сайті Прокуратури Рівненської області інформація про  результати перевірок розміщена, але лише по кількох працівниках прокуратури, не по обласному прокурору і його заступниках. Посилання: http://pro.gov.ua/vidomosti-pro-pochatok-perevirok-zgidno-zakonu-ukrajini-pro-ochishchennya-vladi.html

Судових оскаржень з приводу застосування ЗУ «Про очищення влади» до працівників не було.