Оцінка дня голосування: висновки КВУ

Оцінка дня голосування: висновки КВУ

  1. За оцінкою КВУ проведення дня голосування загалом було проведено у відповідності до вимог українського законодавства та міжнародних стандартів. У порівнянні із попередніми виборами Президента України 2014 року кількість та характер порушень виборчого законодавства принципово не змінилися.
  2. Офіційними спостерігачами КВУ було зафіксовано низку проблем та порушень під час організації процесу голосування та у підготовці до його проведення, однак ці порушення не носили системного характеру та не були такими, що могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян.
  3. Серед найбільш типових порушень: помилки в роботі дільничних виборчих комісій, розголошення таємниці голосування виборців шляхом публікації відповідних фотоматеріалів, проведення агітації поза строками, визначеними Законом «Про вибори Президента України», проблеми зі списками виборців. Розголошення таємниці голосування носило масовий характер. Напередодні другого туру виборів органам державної влади необхідно провести роз’яснювальну роботу серед виборців щодо заборони порушення таємниці голосування, а також серед членів ДВК – щодо роз’яснення основ виборчого законодавства.
  4. Значна кількість порушень були спричиненими неправильним трактуванням або незнанням чинного законодавства з боку членів виборчих комісій. Частково сприяли такій ситуації, в тому числі, заміни членів виборчих комісій та відсутність достатньої кількості часу для ознайомлення нових членів комісій із особливостями виборчого законодавства. У день голосування кілька комісій прийняли протиправні рішення щодо проставлення штампу «вибув» навпроти прізвищ певних кандидатів, що призвели до псування бюлетенів та затримок початку голосування. Також серед проблем: заповнення виборчої документації до офіційного закінчення голосування.
  5. У день голосування КВУ відзначає проблеми зі списками виборців. Так, частина громадян не знайшли себе в списках виборців у день голосування, хоч заявляли, що отримали іменні запрошення. Перед другим туром органам ведення реєстру виборців спільно з виборчими комісіями варто з’ясувати, чому такі проблеми мали місце та напрацювати шляхи їх вирішення.
  6. В окремих випадках КВУ зафіксував використання таких недоброчесних технологій як підвезення громадян до дільниць, спроби контрольованого голосування та винесення бюлетенів за межі дільниць. Ці факти носили поодинокий характер. КВУ закликає МВС належним чином розслідувати такі випадки та притягнути винних до відповідальності.
  7. КВУ в цілому позитивно оцінює діяльність Центральної виборчої комісії та Національної поліції щодо недопущення порушень в день голосування. У день голосування ЦВК здійснювала свою діяльність з дотриманням положень виборчого законодавства. Правоохоронні органи належним чином забезпечували правопорядок на виборчих дільницях і реагували на порушення виборчого законодавства.
  8. Загалом виборці мали можливість зробити поінформований вибір у день голосування. Лише в окремих випадках на дільницях були відсутні інформаційні плакати кандидатів. У всіх інших ситуаціях комісії виконували вимоги закону і надавали громадянам всю потрібну інформацію. Також, як і вимагає закон, за 5 днів до дня голосування ЦВК оприлюднила на своєму веб-сайті проміжні фінансові звіти кандидатів на пост Президента України, що сприяло прозорості виборчого процесу та створювало умови для усвідомленого вибору громадян.
  9. Спостерігачі КВУ фіксують низку проблем, пов’язаних із транспортуванням виборчої документації та встановленням підсумків голосування. Основними проблемами на цьому етапі стали: неправильне складання протоколів про підрахунок голосів виборців, черги в окружних виборчих комісіях при прийомі документації, порушення порядку транспортування виборчої документації.

Завантажити звіт можна за посиланням.