Прес-брифінг КВУ "5 днів до виборів"

Відбувся брифінг Комітету виборців України: «5 днів до виборів: основні тенденції, загрози, ризики». Захід відбувся за підтримки Європейського Союзу. Висловлені думки не є позицією ЄС.
Розпочали прес-конференцію з обговорення загроз та ризиків, які активізувалися напередодні виборів. Олексій Кошель акцентував на тому, що можливість змінення виборчої адреси стало ризиком для масових фальсифікацій. Адже недостатньо продуманий закон став причиною створення нового терміну в кампанії - виборчого туризму, тобто фіктивний виборець має можливість голосувати одночасно в декількох районах за певну визначену партію. КВУ отримали низку повідомлень від своїх спостерігачів, які заявили про неприродний приріст населення в регіонах та територіальних громадах. Внаслідок чого КВУ провели вибірковий аналіз державного реєстру виборців, де вивили понад 20 громад, де є аномально велика кількість виборців. В деяких регіонах цей приріст сягав 20% від загальної кількості населення. Наприклад, у Кароліно-Бакській ОТГ за місяць відбувся приріст на 513 виборців, тобто якщо в цій ОТГ буде явка 40%, то кожен четвертий голос - це голос виборчого туриста. Це прямий шлях до спотворення результатів виборів. Така технологія досить поширена. У Фонтанській сільській громаді приріст на 745 виборців, у Слобідно-Кульчівецьій громаді +239 виборців, Козин +170. Наслідки такої технології - спотвореність результатів виборів, адже при низькі явці така технологія може суттєво вплинути на результат виборів. На таких дільницях, де спостерігається приріст населення необхідно посили патрулювання, щоб запобігти масовим порушенням.
В останні дні перед виборами КВУ фіксує зростання фактів насильства та використання чорного піару. Наприклад, у Рівному поширювали чорний агітаційний матеріал проти кандидата “За майбутнє” роздаючи газети з написом “За майбутнє Ігоря Коломойського”, на Харківщині відбувся напад на агітатора від Європейської Солідарності.
Провівши аналіз експерти КВУ виокремили найбільш проблемні регіони на виборах: Закарпаття область та Одеська область. Критерії за яким був проведений аналіз: факт підкупу, факт насилля, виборчий туризм. На Закарпатті часто фіксують сітки по підкупу виборців та факти насилля, наприклад, у Вишківській ОТГ, внаслідок побиття помер кандидат в депутати від «Опозиційної платформи За життя». На Одещині зафіксовані рекордні випадки виборчого туризму та механізми підкупу виборців.
Одещина та Закарпаття - потребують посиленої уваги від медіа, спостерігачів та правоохоронних органів, щоб уникнути масових порушень у день виборів.
Наталя Линник розповіла про підготовку спостерігачів від КВУ та анонсувала відкриття міжнародного медіа-центру, який почне працювати з 21 жовтня 2020 року для того щоб міжнародні місії спостерігачів мали можливість спостерігати за виборчим процесом дистанційно. Також Наталя Линник розповіла про роботу КВУ в соціальних мережах, зокрема про створення сторінки у Фейсбуці Місцеві 2020 та про сторінку в мережі Тік-Ток для залучення молоді у виборчий процес.
Ключовою проблемою виборчого періоду є підкуп виборців. Дане порушення фіксують у третині областей України. Найпоширеніша форма підкупу – роздача виборцям будь-яких продуктів, зокрема масок і дезінфекторів. На Львівщині у Давидівській ОТГ роздавали брендовані маски з логотипом кандидата. У місті Києві поширювали маски з логотипом партії та залишали їх у поштових скриньках.
Довідкова інформація:
Захід відбувся за підтримки Європейського Союзу. Висловлені думки не є позицією ЄС.
За додатковою інформацією звертайтеся за телефонами: +38 044 337 5101, +38 050 469 2164