У Чернівцях обговорили зміни до законодавства про місцеві вибори в Україні

19 червня 2015 р. у Чернівцях відбулося громадське обговорення змін до законодавства про місцеві вибори в Україні. 

Захід було організовано Чернівецькою обласною організацією «Комітет виборців» у партнерстві із Всеукраїнською громадською організацією «Комітет виборців України» за підтримки уряду Королівства Нідерландів. Обговорення організовано в рамках проекту «Кампанія на підтримку нового закону про місцеві вибори та сприяння забезпеченню громадського порядку на виборчих дільницях, а також моніторинг виборчого процесу протягом місцевих виборів 25 жовтня 2015 року».

Під час заходу експерти обговорили законопроект № 2831-3, який був прийнятий Верховною Радою України в першому читанні 18 червня 2015 р..

Як зазначив заступник голови Чернівецької обласної ради Ярослав Курко, традиція написання нового тексту закону під кожні вибори вносить сум’яття у виборчий процес, тому необхідно якомога швидше приймати виборчий кодекс, який має унормувати правила та процедури проведення виборів.

Фахівці також запропонували зміни до цього законопроекту, які варто врахувати при його розгляді в другому читанні.

Занепокоєння експертів викликає неясна ситуація щодо проведення виборів у тих громадах, які не стигнуть пройти процес добровільного об’єднання. На який термін будуть обрані ради та голови? Чи не доведеться проводити в таких громадах позачергові вибори? Як проведення таких позачергових виборів буде відповідати нормам конституції?

У зв’язку з цим Ігор Гаврада, кандидат політичних наук, експерт Чернівецької обласної організації «Комітет виборців», запропонував внести у перехідні положення конституції (в рамках конституційної реформи) норми про те, повноваження рад та голів у необ’єднаних громадах будуть чинними не впродовж конституційно визначеного терміну (5 років), а доки такі громади не будуть об’єднані. Крім того, на думку експерта, потрібно внести в перехідні положення норму, згідно з якою процес об’єднання громад повинен завершитися до кінця 2016 року.

«Принцип формування складу виборчих комісій, який фактично надає перевагу партіям, які мають фракцію у ВР, порушує принцип рівності умов суб’єктів висування та створює потенційні можливості для маніпулювання з метою отримання контролю над комісіями. Необхідно його змінити так, щоб забезпечити рівність суб’єктів висування в питанні наповнення складу комісій», – зауважив Ігор Баб’юк, експерт Чернівецької обласної організації «Комітет виборців України».

На думку представника Чернівецької обласної територіальної виборчої комісії Миколи Каспрука, необхідно впровадити той механізм жеребкування при визначенні персонального складу виборчих комісій, який застосовувався на позачергових парламентських виборах 2014 року, оскільки він максимально унеможливлює маніпулювання суб’єктів виборчого процесу.

Прес-служба КВУ