У КВУ розповіли як Польща планує провести вибори Президента в умовах пандемії

6 квітня польський Сейм ухвалив законодавчі зміни, якими передбачив новий порядок голосування на виборах Президента. Так, в умовах пандемії коронавірусу вибори мають відбутися виключно шляхом голосування поштою. Голосування заплановано на травень 2020 року. Для того, щоб зміни набули чинності їх також має схвалити Сенат.

КВУ провів аналіз законодавчих змін, які підтримали польські парламентарі. Ключова новація полягає в тому, що на виборах Президента Польщі громадяни вперше голосуватимуть поштою, а не як за звичай – на виборчих дільницях. Алгоритм голосування зазначено нижче.

Для того, щоб проголосувати поштою, виборцю не потрібно подавати спеціальної заяви. Голосування проходите у вказаний день без перерви, з 6.00 години до 20.00.

За 7 днів до дня голосування визначений поштовий оператор надсилає виборцям відповідно до їх виборчої адреси спеціальні виборчі пакети, в які входять: 1) зворотний конверт; 2) виборчий бюлетень; 3) конверт для виборчого бюлетеня; 4) інструкція щодо заочного поштового голосування; 5) декларація виборця, що засвідчує його особисте та таємне голосування на виборчому бюлетені. На виборчому бюлетені має бути знак (захисне ознакування), що забезпечує його автентичність і справжність.

Після отримання пакету документ виборець має їх заповнити і проголосувати. Для цього виборець заповнює бюлетень, кладе його в конверт для голосування, заклеює, вкладає його в зворотній конверт із підписаною декларацією. Далі вкидає його особисто або передає через іншу особу не раніше ніж о 6.00 і не пізніше 20.00 в день голосування у спеціально підготовлену поштову скриньку в населеному пункті, який є його виборчою адресою.

Запаковані конверти із бюлетенями надсилаються до виборчої комісії, де вони вкидаються у виборчу скриньку. Конверти перед цим не відкриваються. Зворотні конверти надсилаються поштовим оператором до гмінної виборчої комісії в день виборів постійно від початку голосування й до 23.00.

Виборча комісія перевіряє доставлені зворотні конверти, зокрема, підтверджує ім'я та прізвище виборця та звіряє із даними, що містяться у списку виборців. Гмінна виборча комісія після визначення результатів виборів складає протокол про результати голосування та подає його до окружної виборчої комісії. Далі встановлюються остаточні результати виборів по країні.

Визначений поштовий оператор під час виконання завдань із доставки виборчої документації звільняється від зобов'язання надавати інші поштові послуги. Відповідальність за викрадання бюлетеня або декларації карається позбавленням волі на строк до 3 років.

«Проголосовані Сеймом зміни викликали хвилю обговорень в польському суспільстві. Зокрема, опозиція звинувачує владу в спробі маніпулювати виборчим процесом і бажанням скористатися ситуацією з пандемію на свою користь. Зокрема, владі закидають небажання переносити дату виборів через страх втратити політичні рейтинги», - зазначив аналітик КВУ Денис Рибачок.

«Голосування поштою може мати як свої плюси, так і мінуси. Серед основних викликів: забезпечення таємниці голосування, унеможливлення тиску на виборців та контрольованого голосування в умовах, коли спостерігачі і члени комісій не можуть слідкувати за дотриманням демократичних стандартів виборів, організаційні виклики, пов’язані із безперебійною роботою пошти в день голосування тощо. Тим не менше, незважаючи на низку потенційних проблем, досвід Польщі може стати важливим прикладом для проведення майбутніх виборів в Україні. У жовтні 2020 р. в Україні мають відбутися місцеві вибори і невизначеність із епідемією коронавірусу може змусити владу шукати нові механізми для забезпечення голосування громадян, в тому числі, й голосування поштою. Також подібні практики могли б бути застосовані для голосування так званих трудових мігрантів на всеукраїнських виборах. У будь-якому разі дискусія щодо нових форм голосування прямо залежатиме від успіхів у боротьбі з коронавірусом і досвід Польщі може стати цікавим аргументом «за» чи «проти» голосування поштою», - підсумував голова КВУ Олексій Кошель.

Також додаємо неофіційний переклад Закону «Про особливі засади проведення загальних виборів Президента Республіки Польща призначених у 2020 р.», здійснений експертами Комітету виборців.