У проекті Держбюджету вдвічі зрізали фінансування партій, - КВУ

У проекті Державного бюджету України на 2018 рік недофінансовано видатки за статтею «фінансування статутної діяльності політичних партій». Замість 1,1 млрд. грн., що передбачені чинним законодавством, партіям виділили лише 513 млн. грн.

У 2018 році обсяг держфінансування політичних партій автоматично мав бути збільшений відповідно до підвищення розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно із ст. 17-2 Закону «Про політичні партії в Україні» щорічний  обсяг  держфінансування партій становить дві  сотих  розміру  мінімальної заробітної  плати встановленого на 1 січня року, що передує року виділення  коштів  державного  бюджету,  помноженого  на  загальну кількість   виборців,   які   взяли   участь   у   голосуванні   у загальнодержавному  багатомандатному  виборчому окрузі на останніх чергових  або  позачергових  виборах  народних  депутатів України.

Із 1 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати підвищився і наразі складає 3 200 грн. Таким чином, мало відбутися зростання обсягу держфінансування політичних партій до 1 027 342 464 грн. (0,02 * 3200 * 16 052 226). Крім того, 102 734 246 грн. мало бути виділено відповідно до гендерної квоти, що складає 10% від обсягу держфінансування. Натомість, у проекті Державного бюджету України на 2018 рік за статтею «фінансування статутної діяльності політичних партій» передбачено вдвічі менше коштів – 513 млн. грн.

«Державне фінансування політичних партій є необхідним кроком для оздоровлення політичної системи України. Це дає змогу партіям бути більш незалежними від олігархічного впливу і самостійно визначити власні дії. Зокрема, вкладати кошти у розбудову партійної мережі, роботу із виборцями та навчання партійців. Тому штучне зменшення в бюджеті розміру підтримки партій більше ніж вдічі – це не лише крок назад, а й підрив довіри до самої ідеї держфінансування. Крім того, прийняття закону про державне фінансування партій було однією із вимог щодо отримання Україною безвізового режиму із державами ЄС. Тому маніпулювання нормами цього закону може свідчити про невиконання Україною взятих зобов’язань перед західними партнерами і негативно позначитися на подальшій підтримці України», – зазначив голова КВУ Олексій Кошель. 

КВУ закликає Верховну Раду України та Кабінет Міністрів України доопрацювати проект Державного бюджету на 2018 рік та привести його у відповідність до Закону «Про політичні партії в Україні».