Відбувся круглий стіл КВУ: «Уроки місцевих виборів в ОТГ 2017 та шляхи покращення виборчого законодавства»

У Києві 13 листопада 2017 р. відбувся круглий стіл КВУ: «Уроки місцевих виборів в ОТГ 2017 та шляхи покращення виборчого законодавства». Захід проведено ВГО «Комітет виборців України» в рамках проекту «Інформаційно-просвітницька кампанія щодо перших місцевих виборів у новостворених об’єднаних територіальних громадах», що реалізується за фінансової підтримки Ради Європи.

Переглянути та завантажити аналітичний звіт КВУ щодо уроків місцевих виборів в ОТГ 2017 та шляхів покращення виборчого законодавства можна за посиланням


Модератором заходу виступив генеральний директор КВУ Олексій Кошель. Він зазначив, що вибори 29 жовтня в об’єднаних громадах стали можливістю для партій протестувати роботу своїх штабів. Однак не варто поширювати результати виборів на всеукраїнський масштаб. Інтерес до цих партій був надзвичайно великий. Про участь у виборах заявили 50 політичних партій, що є рекордним показником для виборів в ОТГ. Найбільше кандидатів висунули дві партії: БПП «Солідарність» та ВО «Батьківщина». Однак у списках всіх партій було багато безпартійних осіб – 62% від числа всіх кандидатів. Це свідчить про те, що партії часто не мають людей на місцях для того, щоб висунути кандидатів.

Олексій Кошель додав, що в ході виборів ми могли спостерігати кілька маніпуляцій з боку політичних сил. По-перше, щодо масштабів порушень: окремі партії заявляли про надзвичайно високий рівень порушень, однак моніторинг КВУ та дані правоохоронних органів показали, що характер і масштаби порушень були співмірними із попередніми виборами, а тому заяви партій є перебільшенням. По-друге, маніпуляції щодо результатів виборів. Відразу кілька політичних сил заявили про свою перемогу на виборах 29 жовтня. Подібне мало місце й на інших виборах в ОТГ. Так, на виборах 30 квітня 2017 року відразу п’ять партій заявили про свою перемогу. Такі заяви є маніпулятивними і не містять фактів на їх підтвердження.

Щодо виборчого кодексу, то голова КВУ підтримав ідею кодифікації виборчого законодавства. При цьому зазначив, що є кілька ініціатив без яких кодекс буде неповним документом. Зокрема, це повна заборона політичної реклами у міжвиборчий та виборчий період та вдосконалення механізмів боротьби із підкупом на виборах. Олексій Кошель зазначив, що на теперішньому етапі важливо не «заспамити» законопроект 3112-1 надмірною кількістю технічних правок. Голова КВУ закликав керівників фракцій та груп взяти під контролю процес внесення правок. Крім того, важливо, щоб народні депутати не зловживали своїм правом на винесення поправок для голосування в залі парламенту. Мова йде про правки, які не підтримає комітет.

Наталія Линник, заступник генерального директора КВУ, зазначила, що з початку виборчої кампанії на виборах 29 жовтня в регіонах України працювало 24 довготермінових спостерігачів ВГО КВУ. В день виборів на дільницях та в мобільних групах працювало 98 короткотермінових спостерігачів-волонтерів ВГО КВУ і 17 мобільних груп спостереження. Наталія Линник зазначила, що КВУ оцінює перші місцеві вибори в 201 об’єднаній територіальній громаді, які відбулися 29 жовтня 2017 року, як такі, що, в основному, відповідають стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результати голосування, але в окремих громадах могли призвести до викривлення результатів волевиявлення громадян. Також напередодні голосування в окремих населених пунктах було зафіксовано спроби непрямого та прямого підкупу виборців, а також дій кримінального характеру, що вимагає відповідного втручання правоохоронних органів. Також Наталія Линник розповіла про результати інформаційної кампанії КВУ на виборах 29 жовтня. В ході інформаційно-просвітницької кампанії було проведено 100 просвітницьких заходів, які відвідало -1755 представників новостворених громад. Також було розповсюджено 1000 просвітницьких плакатів і 4000 буклетів, розроблено три вебінари на тему децентралізації, записано три тематичні аудіопередачі, а також розроблено і наповнено зведеною інформацією сторінку ВИБОРИ В ГРОМАДАХ на сайті КВУ ВИБОРИ В УКРАЇНІ І СВІТІ, де були розміщені і шаблони тематичних статей для регіональних ЗМІ.

Богдан Горбань, юрист КВУ, презентував рекомендації КВУ щодо покращення виборчого законодавства на місцевих виборах. Зокрема, щодо:

-      деталізації та розширення законодавчого поняття підкупу виборців, що створить додаткові інструменти для розслідування відповідних злочинів. Необхідно, щоб підкуп розглядався, в тому числі, як надання неправомірної вигоди виборцю благодійними фондами, громадськими організаціями, які мають назви, співзвучні з назвами партій-суб’єктів виборчого процесу, кандидатами, або використовують таку ж комбінацію позначень (слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів), яку використовує партія-суб’єкт виборчого процесу, кандидат при передвиборній агітації. Також необхідно узгодити між собою поняття підкупу виборців у Кримінальному кодексі та виборчому законодавстві, які наразі відрізняються;

-         повної заборони політичної реклами з метою суттєвого здешевлення виборчих кампаній в Україні; збільшення шансів на потрапляння в політику нових політичних сил; проведення більш змістовних агітаційних кампаній;

-         фінансування перших місцевих виборів. За словами юриста КВУ ВРУ, ЦВК та обласним державним адміністраціям, як готуються до ЦВК звернення щодо призначення перших виборів в ОТГ, варто налагодити ефективну комунікацію з метою своєчасного фінансування перших місцевих виборів. Також потребує вирішення питання фінансування перших та позачергових виборів старост, які за чинним законом фінансуються за власні кошти місцевих бюджетів, що є невиправданою практикою

Денис Рибачок, аналітик КВУ, детальніше зупинився на питанні проведення виборів в ОТГ, що були утворені з громад різних районів. Наразі не є зрозумілим, які саме суб’єкти мають визначені законом права у випадку виборів в ОТГ з різних районів. До прикладу, які районні організації партій можуть висувати кандидатів до такої громади: ті, які діють на території ОТГ, що увійшла до складу іншого району, чи ті, які діють на території ОТГ, до якого увійшла інша громада. Така невизначеність спричинила розбалансування законодавства про місцеві вибори і потребує втручання Верховної Ради України. КВУ закликає Верховну Раду України врегулювати питання проведення перших виборів у об’єднаних громадах з різних районів, а також у містах обласного значення, до проведення наступних перших виборів у таких видах громад – 24.12.17. За словами Дениса Рибачка окремі норми ЗУ «Про місцеві вибори» є застарілими, що потребує прийняття відповідних законодавчих змін. Зокрема, чинний закон не пристосований до подання кандидатами електронних декларацій, хоч вони передбачені антикорупційним законодавством. У цьому аспекті ЗУ «Про місцеві вибори» варто актуалізувати і привести його у відповідності до інших законів, що були прийняті пізніше та стосуються проведення виборів. Крім того, потребує врегулювання питання одночасного висування кандидатів від різних місцевих організацій політичних партій, а також висування кандидатів одночасно в кількох одномандатних округах.

Олександр Черненко, народний депутат України, один із авторів Виборчого кодексу (законопроект №3112-1) вказав на нові проблеми в законодавстві, які виникли у зв’язку з проведенням виборів в об’єднаних громадах. Зокрема, щодо проведення виборів в ОТГ з різних районів. Так, на виборах 29.10.17 були чотири ОТГ, що утворені навіть не з двох, а з трьох суміжних районів. Наразі потрібно вирішити питання щодо висування кандидатів, передачі списків виборців, оскарження результатів виборів. Олександр Черненко також підкреслив, що окремі проблеми існують в Україні вже впродовж кількох виборчих кампаній. Зокрема, це питання професіоналізації роботи членів виборчих комісій. Варто запровадити сертифікацію для членів комісій, що дозволить підвищить ефективність їх роботи. Однак варто враховувати вартість таких нововведень. Адже на чергових місцевих виборах в Україні працює близько 300 тис. осіб у виборчих комісіях і забезпечити їх професійне навчання є складним завданням. Тому перехід на професійні виборчі комісії має відбуватися поступово. Спочатку варто підготувати відповідну інфраструктуру, а тоді запускати механізми сертифікації.

Загалом варто передбачити, що будь-які зміни до закону про місцеві вибори мають вступити в силу не раніше, аніж будуть проведені чергові місцеві вибори. Тобто, вибори в ОТГ мають відбуватися за старим законом, навіть, якщо буде прийнято новий. Це потрібно зробити задля належного проведення виборів по вже зрозумілих процедурах.

Володимир Цибулько, політичний експерт, зазначив, що вибори в ОТГ показали тенденцію щодо прагматичного голосування українців. За його словами громадяни зробили свідомий вибір і відповідально поставилися до голосування. Експерт відзначив, що участь у виборах взяли й ті партії, які ігнорували виборчі кампанії упродовж тривалого часу. Зокрема, партія «Народний Фронт». Щодо ходу виборчого процесу, то вибори 29 жовтня не відзначалися особливими проблемами, а тому кількість судових позовів має бути незначною. Загалом радикально ніхто не втрутився в ситуацію і особливих несподіванок ці вибори не принесли. Також експерт прокоментував третє місце Аграрної партії України на цих виборах. Зазначив, що вважає такий результат закономірний, оскільки вибори переважно відбувалися в сільських та селищних ОТГ, де сильні позиції займає агробізнес. На думку Володимира Цибулька Україні варто частіше проводити місцеві вибори, оскільки це стимулює партії до активних дій та саморозвитку. В ідеалі в Україні має бути 20 дієвих партій, а не 350 (як зараз) тих, що реально не працюють.

Микола Давидюк, Директор Аналітичного центру «Політика», наголосив на тому, що партії часто створюються із бізнес-метою, а тому не є ідеологічними утвореннями. Окремі наголосив на ролі регіональних партій у виборах 29 жовтня. До прикладу, ВО «Черкащани» отримала більший результат, аніж київські розкручені бренди, що є цікавою тенденцією. Серед проблем експерт відзначив підкуп на виборах та високу концентрацію незалежних кандидатів у списках партій. Так, окремі кандидати у ході виборчого процесу обіцяли представляти інтереси відразу кількох політичних сил, однак балотуватися як самовисуванці. Окремо Микола Давилюк наголосив на проблемі офіційної соціології в Україні. Зокрема, виступив із ініціативою щодо створення державних соціологічних центрів, які б фінансувалися із Державного бюджету і були незалежними в своїй діяльності. За його словами це був би плюс державі, політикам та громадянам. Подібна практика реалізовується в деяких західних державах, де видаються спеціальні гранти на проведення соціологічних досліджень. Микола Давидюк додав, що на ці потреби можна було б спрямувати частину коштів із державного фінансування політичних партій.

Владислав Телень, тренер-експерт з виборчого законодавства ВОО КВУ, вказав на проблеми у формуванні дільничних виборчих комісій. Зокрема, брак осіб, які готові працювати в комісіях. Як правило, в ДВК працюють жінки старшого віку, оскільки на місцях немає осіб, які б бажали долучитися до роботи в комісіях. Серед причин – низький рівень оплати праці, що не відповідає моральним та фізичним ресурсам, що витрачають люди, які працюють в комісіях. Владислав Телень зазначив, що вже зараз варто подумати про професіоналізацію роботи членів комісій, оскільки скоро на місцях просто не буде людей, які готові працювати в комісіях.

Микола Нілов, тренер-експерт з виборчого законодавства ВГО КВУ, наголосив на проблемі оприлюднення результатів виборів на сайті Центральної виборчої комісії. Зокрема, на сайті відсутня інформація по голосуванню виборів на виборчих дільницях. Крім того, загалом інформація оприлюднюється вкрай повільно, що не сприяє прозорості та довірі до виборів. Микола Нілов також підкреслив, що у Виборчому кодексі має бути враховано питання проведення виборів із залученням електронних технологій. Також має бути вирішено питання голосування внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів на місцевих виборах.

Юрій Бут, голова Київського обласного осередку ВГО КВУ, підняв питання якості роботи дільничних та територіальних виборчих комісій. Зазначив, що у день виборів до ОТГ районні ТВК часто не працюють, що не сприяє належному проведенню виборів. Зокрема, внаслідок такої ситуації не зрозуміло, куди можуть скаржитися суб’єкти виборчого процесу. Відповідно до закону оскарження має відбуватися до районної комісії, яка в день виборів не працює. Також є проблема підготовки членів виборчих комісій, яка перебуває на низькому рівні. При цьому непідготовленими часто є навіть голови комісій, що ставить під ризик проведення виборів. Щодо Виборчого кодексу, то його буде важко прийняті в тій формі, що наразі запропонована. Для успішного голосування в майбутньому варто передбачити у кодексі питання адміністрування виборів, тоді як політичні питання (виборча система) мають бути врегульовані в окремих законах про вибори. За словами Юрія Бута це збільшить шанси на прийняття кодексу і дозволить бодай частково уніфікувати виборче законодавство. 

Презентація 1. Інформаційна кампанія та спостереження на виборах

Презентація 2. Рекомедації КВУ щодо покращення законодавства про місцеві вибори (частина 1)

Презентація 3. Рекомедації КВУ щодо покращення законодавства про місцеві вибори (частина 2)